fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tento víkend budú padať hviezdy, želajte si niečo

Máte tip? napíšte nám mailom

Meteorický roj Perzeidy nám pravidelne každý rok najmä v auguste skrášľuje letnú nočnú oblohu. Známy je nielen svojou výraznou intenzitou, no taktiež aj príjemnými teplotami, pri ktorých sa vyskytuje.

Padajúce hviezdy budeme môcť pozorovať aj počas nasledujúcich nocí. Pozrite si kde a ako.

https://www.instagram.com/p/BYZCXObA4tY/?taken-by=matbarrette

Meteorický roj Perzeidy dosahuje svoje maximum od 8. do 12. augusta, kedy môžeme pozorovať aj viac ako 100 meteorov len v priebehu jednej hodiny. Aj tento rok bude dosahovať vysokú aktivitu, ktorá sa každým rokom mení. Najvýraznejší bol rok v roku 2003, kedy dosahovala frekvencia meteorov až 130 za hodinu.

Meteorický roj Perzeidy patrí k najúžasnejším javom na nočnej oblohe, ktoré môžeme pozorovať aj na Slovensku.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Kde budú padať meteory?

Jasný meteor sa môže ukázať prakticky kdekoľvek na oblohe. Ich radiant, čiže zdanlivý bod, z ktorého vylietajú, sa nachádza v oblasti súhvezdia Perzeus.

Ako sledovať Perzeidy?

Frekvencia ,,spadnutých hviezd” sa síce pohybuje na úrovni 100 za hodinu, nie všetky však zachytíme voľným okom. Magnitúda (svietivosť) meteorov závisí od ich veľkosti. Čím je väčší, tým horí v atmosfére dlhšie a výraznejšie, preto za sebou zanechá dlhšiu a svietivejšiu stopu.

Pokiaľ chcete sledovať Perzeidy z väčších miest, zabudnite na frekvenciu 100/hod. Malé meteory odtiaľ totiž pozorovať nebudete môcť, kvôli svetelnému znečisteniuNajlepšie miesta sú tak vyššie položené oblasti, ďaleko od veľkých miest.

Nezabudnite taktiež na fakt, že ľudskému oku trvá najmenej 20 minút, kým sa dostatočne prispôsobí tme. Preto treba napríklad nepozerať do mobilu, tabletu či iných zariadení, ktoré by mohli v tme oko osvetliť.

Prajeme vám nezabudnuteľný zážitok!

Zdroj: https://www.imeteo.sk/wiki-clanok/tento-vikend-budu-padat-hviezdy-uzite-si-pohlad-na-perzeidy

Foto: https://info7rm.blob.core.windows.net.optimalcdn.com/images/2016/11/09/707595_lluvia-de-estrellas-perseidas.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií