Pes môže človeka vyliečiť alebo mu choroby privodiť. Malé deti sú však výnimkou.

Pes môže človeka vyliečiť alebo mu choroby privodiť. Malé deti sú však výnimkou.

Pôvodcovia alebo liečitelia chorôb?

Najlepší priatelia človeka, oddaní strážcovia domu, domáci miláčikovia… Psíkovia milujú najviac, ako môžu a svoju lásku im majitelia opätujú rôzne. Niektorý toho svojho kŕmi zakázanými maškrtami z chladničky, iný s ním trávi nekonečne veľa času prechádzkami či hraním, a niektorý svojho psíka miluje ako svoje dieťa a prejavuje mu lásku podobne, akoby to bol človek.


Majitelia, ktorí však bozkávajú psov alebo dokonca jedia zo spoločného riadu sa však okrem lásky od svojho psíka môžu dočkať aj nemilého bonusu navyše. Chorôb, parazitov, infekcií alebo alergií.

Je pravda, že psy dokážu človeka upokojiť a pomôcť mu prekonať stres, ich telo však zachytáva a prenáša drobné čiastočky baktérií, vírusov a choroboplodných zárodkov, ktoré môžu človeku ublížiť. Ten sa môže nakaziť cez psie sliny, vypestovať si druh alergie alebo môže na človeka v ojedinelých prípadoch preniesť závažnejšiu infekciu či vírusové ochorenie.

pes

Pokiaľ vám záleží na zdraví svojho zvieraťa aj na vašom vlastnom zdraví, nemali by ste podceňovať hygienu zvieraťa, a pokiaľ viete, že váš pes môže byť niečim nakazený, mali by ste si začať všímať aj svoje zdravie. V ambulancii kožného lekára alebo pri návšteve u alergológa sa môžte často stretnúť s otázkou: Máte domáce zviera? Máte psa? Je to preto, pretože psy môžu byť pôvodcami kožných alergií, ich prítomnosť v byte môže zhoršiť priebeh ekzému alebo môže vyvolať/zhoršiť dýchacie ťažkosti, ktoré môžu prerásť do príznakov astmy.

Paradoxné je, že deti, ktoré vyrastali so psom v domácnosti odmala, a v prvom roku života s ním prichádzali pravidelne do kontaktu, boli po zvyšok života menej náchylní na alergie a dýchacie ťažkosti, a dokonca mali silnejší imunitný systém. U ostatných skúmaných detí a tínedžerov boli preukázané o porovnanie horšie výsledky – prítomnosť psa v domácnosti sa odrazila na ich zdraví a imunite negatívne.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Raper Ego konečne prichádza so sólovým albumom! Kedy bude hotový a aký je jeho názov?

dog

Zdroj: dailymail.co.uk  pixabay.com

Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*