fbpx
Čo čítať v piatok trinásteho? Tipy na 13 dobrých kníh od Martinusu

Čo čítať v piatok trinásteho? Tipy na 13 dobrých kníh od Martinusu

Piatok trinásteho je všeobecne považovaný za deň smoly. Každý očakáva to najhoršie, čomukoľvek nepríjemnému je prisudzované to, že sa to stalo akurát v tento deň. Človek má pocit, že sa naňho zosypalo všetko nešťastie sveta. Ak nebodaj mešká autobus, je to práve pre tento dôvod…

Mimochodom, vedeli ste, že strach z tohto dňa má aj svoje pomenovanie? Paraskavedekatriafóbia, príp. paraskevidekatriafóbia.

Friday The 13Th GIF by Wetpaint - Find & Share on GIPHY

Čo teda robiť, keď na nás vonku číhajú samé katastrofy? Radšej ostať doma, pohodlne sa usadiť do obľúbeného kresla alebo sa vyvaliť do postele a siahnuť po knihe.

Pri tejto príležitosti si pre nás Martinus v príbehoch na svojom Instagrame pripravil zoznam 13 kníh, ktoré sa oplatí prečítať.

Nech sa páči.

  1. Medveďovce (Frederik Backman)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.

Aký význam má jeden jediný hokejový zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.

  1. 1947 (Elisabeth Asbrink)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Ešte nikdy nebola história tak blízko nás ako v tejto knihe!

Píše sa rok 1947. Len pred dvoma rokmi sa skončila najväčšia katastrofa v ľudskej histórii – druhá svetová vojna. Svet je v troskách a medzi Východom a Západom sa začínajú rozdávať nové karty. Čo z toho bude?

Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu s názvom 1947, ktorej hlavným hrdinom je jediný rok v živote ľudstva. Pred očami čitateľov buduje fascinujúcu mozaiku najrôznejších svetových udalostí, ktoré ovplyvňovali povojnový vývoj sveta a mnohé z nich ovplyvňujú ešte aj našu prítomnosť i budúcnosť. Jej pohľady na minulosť sú ako momenty z fotoalbumu, ktorých dosah bol a je ďalekosiahly.

  1. Pasažier 23 (Sebastian Fitzek)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Policajný psychológ Martin Schwartz prišiel pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan of the Seas – nikto z posádky mu však nevedel vysvetliť, ako k tomu došlo. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život. Uprostred zásahu mu zatelefonuje čudácka stará dáma, ktorá sa predstaví ako autorka trilerov. Presviedča ho, že sa bezpodmienečne musí nalodiť na Sultána, pretože našla dôkaz, čo sa asi prihodilo jeho rodine. Martin sa zaprisahal, že nikdy nevkročí na loď. Keď sa dozvie, že na lodi sa objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď.

  1. Nejlepší pro všechny (Petra Soukupová)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Ako môžeme vedieť, čo je pre ostatných najlepšie, keď sami nevieme byť šťastní?

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Dnes je hrozivý piatok trinásteho! Ako vznikla povera, že sa jedná o zlý deň?

Desaťročný rozmaznaný Viktor žije v Prahe s matkou, divadelnou herečkou, ktorá si s jeho výchovou ani s vlastným životom nevie príliš rady. Keď jedného dňa Hana dostáva ponuku na natáčanie seriálu na druhom konci republiky, berie ju ako príležitosť, ako všetky svoje problémy vyriešiť. Aby sa mohla venovať natáčaniu, presťahuje Viktora napriek jeho odporu k babičke na vidiek. Nahovára si pritom, že preňho bude najlepšie, keď zmení prostredie, a pre jej matku, ktorá nedávno prišla o manžela, bude dobré, keď nezostane sama.

Petra Soukupová vo svojej vrcholnej forme znovu ukazuje, ako bravúrne dokáže zachytiť vyhrotené rodinné vzťahy a prežívanie detského hrdinu v okamihu, kedy si uvedomuje svoju bezmocnosť vo svete dospelých. A takisto bezmocnosť dospelých voči svojim vlastným predstavám o šťastí. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.