fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo čítať v piatok trinásteho? Tipy na 13 dobrých kníh od Martinusu

Máte tip? napíšte nám mailom

Piatok trinásteho je všeobecne považovaný za deň smoly. Každý očakáva to najhoršie, čomukoľvek nepríjemnému je prisudzované to, že sa to stalo akurát v tento deň. Človek má pocit, že sa naňho zosypalo všetko nešťastie sveta. Ak nebodaj mešká autobus, je to práve pre tento dôvod…

Mimochodom, vedeli ste, že strach z tohto dňa má aj svoje pomenovanie? Paraskavedekatriafóbia, príp. paraskevidekatriafóbia.

Friday The 13Th GIF by Wetpaint - Find & Share on GIPHY

Čo teda robiť, keď na nás vonku číhajú samé katastrofy? Radšej ostať doma, pohodlne sa usadiť do obľúbeného kresla alebo sa vyvaliť do postele a siahnuť po knihe.

Pri tejto príležitosti si pre nás Martinus v príbehoch na svojom Instagrame pripravil zoznam 13 kníh, ktoré sa oplatí prečítať.

Nech sa páči.

 1. Medveďovce (Frederik Backman)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.

Aký význam má jeden jediný hokejový zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.

 1. 1947 (Elisabeth Asbrink)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Ešte nikdy nebola história tak blízko nás ako v tejto knihe!

Píše sa rok 1947. Len pred dvoma rokmi sa skončila najväčšia katastrofa v ľudskej histórii – druhá svetová vojna. Svet je v troskách a medzi Východom a Západom sa začínajú rozdávať nové karty. Čo z toho bude?

Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu s názvom 1947, ktorej hlavným hrdinom je jediný rok v živote ľudstva. Pred očami čitateľov buduje fascinujúcu mozaiku najrôznejších svetových udalostí, ktoré ovplyvňovali povojnový vývoj sveta a mnohé z nich ovplyvňujú ešte aj našu prítomnosť i budúcnosť. Jej pohľady na minulosť sú ako momenty z fotoalbumu, ktorých dosah bol a je ďalekosiahly.

 1. Pasažier 23 (Sebastian Fitzek)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Policajný psychológ Martin Schwartz prišiel pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan of the Seas – nikto z posádky mu však nevedel vysvetliť, ako k tomu došlo. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život. Uprostred zásahu mu zatelefonuje čudácka stará dáma, ktorá sa predstaví ako autorka trilerov. Presviedča ho, že sa bezpodmienečne musí nalodiť na Sultána, pretože našla dôkaz, čo sa asi prihodilo jeho rodine. Martin sa zaprisahal, že nikdy nevkročí na loď. Keď sa dozvie, že na lodi sa objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď.

 1. Nejlepší pro všechny (Petra Soukupová)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Ako môžeme vedieť, čo je pre ostatných najlepšie, keď sami nevieme byť šťastní?

Prečítajte si tiež:
Film Ostrým nožom o vražde Daniela Tupého prichádza s prvým trailerom

Desaťročný rozmaznaný Viktor žije v Prahe s matkou, divadelnou herečkou, ktorá si s jeho výchovou ani s vlastným životom nevie príliš rady. Keď jedného dňa Hana dostáva ponuku na natáčanie seriálu na druhom konci republiky, berie ju ako príležitosť, ako všetky svoje problémy vyriešiť. Aby sa mohla venovať natáčaniu, presťahuje Viktora napriek jeho odporu k babičke na vidiek. Nahovára si pritom, že preňho bude najlepšie, keď zmení prostredie, a pre jej matku, ktorá nedávno prišla o manžela, bude dobré, keď nezostane sama.

Petra Soukupová vo svojej vrcholnej forme znovu ukazuje, ako bravúrne dokáže zachytiť vyhrotené rodinné vzťahy a prežívanie detského hrdinu v okamihu, kedy si uvedomuje svoju bezmocnosť vo svete dospelých. A takisto bezmocnosť dospelých voči svojim vlastným predstavám o šťastí. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

 1. Dědina (Petra Dvořáková)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Ľahký humorný príbeh jednej súčasnej dediny.

Hranice rozorané medzi poľami i ľuďmi. Krčma, malý obchod, zabíjačky… a sám život. Nevera a jeden nepodarený pohreb. Nemoderné výchovné metódy a rozšliapané kura. Babka s dedkom zrastení ako dva stromy. Život, tu ešte stále spätý s pôdou, zvieratami a hospodárením. To všetko je Dědina, tragikomický príbeh vyrozprávaný očami jej obyvateľov.

 1. Autismus a Chardonnay (Martin Selner)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Čo majú spoločné piesok a sušienky? Alebo hokejky s plyšákom a modriny s letákom? Opýtajte sa Martina Selnera! Okrem toho, že pracuje v Slnečnom domove, kde sa stará o deti s autizmom, oplýva totiž darom spojiť dve zdanlivo nesúvisiace veci. Tieto neobvyklé dvojice mu slúžia ako odrazový mostík k tomu, aby nám priblížil svet autistických detí a ich i svoje každodenní starosti.
Kniha Autismus & Chardonnay vychádza z rovnomenného blogu.

 1. Viem len, že môj otec má veľké ruky (Francesco Micieli)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Micieliho prvotina oslovuje nových čitateľov aj dvadsať rokov po prvom vydaní. Jeho rodina sa v polovici šesťdesiatych rokov vysťahovala z chudobnej Kalábrie do Švajčiarska a túto tému poeticky spracoval v autobiograficky ladenej trilógii, kde ponúka tri perspektívy – detskú, ženskú a mužskú. Prvá časť má formu denníka, ktorý silne pripomína básne v próze. Sú to zápisky chlapca, ktorého rodičia zanechali v kalábrijskej domovine u starých rodičov. Ústrednou postavou druhej časti je jeho mama, tretej dospelý muž – chlapec z prvej časti trilógie, ktorý sa za zvláštnych okolností vracia spolu s otcom do rodnej Kalábrie.

Trilógia vychádza spoločnej v jednej knihe.

 1. Zóna (Daniel Majling)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Zabudnite na severskú detektívku, najdrsnejšie príbehy sa odohrávajú na Gemeri! Alebo ak chcete v Zóne, tajuplnom priestore medzi Rimavskou Sobotou a Londýnom, kam svoj nový komiksový príbeh situoval Daniel Majling. A ako sme u autora Ruda a Ruzkej klaziky zvyknutí, pátranie po záhadne stratenom priateľovi v ňom pôjde ruka v ruke s hľadaním pravdy, zmyslu života a miesta človeka vo vesmíre…

 1. Daj mi tvoje meno (André Aciman)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby. Úprimná, nesentimentálna pocta ľudskej vášni od oceňovaného autora Andrého Acimana sa stala predlohou pre rovnomenný film, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár a bol nominovaný na Zlatý Glóbus vo viacerých kategóriách vrátane ocenenia za najlepší film roku 2017. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

 1. Kníhkupkyňa z Berlína (Francoise Frenkel)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

V roku 1921 si poľská prisťahovalkyňa Françoise Frenkel otvorila svoje prvé kníhkupectvo v Berlíne. Miluje knihy, francúzsku literatúru a kultúru. Jej obchod navštevujú autori, štátnici, čitateľky a možno medzi jej police a stolíky s klasikou a novými románmi zablúdil aj Vladimir Nabokov. Françoise sa splnil sen, ktorý mohla snívať takmer dve desaťročia. Potom sa náhle skončil, keď polícia začala zabavovať a rozbíjať židovský majetok počas Krištáľovej noci.

Prečítajte si tiež:
Venom je kinohitom po celom svete. Valcuje aj slovenské kiná

Françoise uteká do Francúzska pár týždňov pred vypuknutím vojny. V Paríži sa z rozhlasu a novín dozvedá o hrôzach, ktoré sa začali diať. Krátko predtým, ako na mesto spadnú prvé bomby, utečie do Avignonu, potom do Nice. Má strach, že sa so svojou rodinou už nikdy neuvidí. Nice je plné utečencov a utrpenia; stratených detí, násilne rozbitých rodín. Vydesená Françoise sa musí ukryť. Prežíva len vďaka láskavosti cudzích ľudí, ktorí pre ňu riskujú vlastný život.

Kníhkupkyňa z Berlína je podobne ako Denník Anny Frankovej záznamom doby, každodenného života počas druhej svetovej vojny v južnom Francúzsku a je príbehom o ľudskej krutosti a bezbrehej láskavosti; príbehom ženy, ktorú túžba žiť neopúšťa ani v tých najťažších chvíľach.

 1. Džentlmen v Moskve (Amor Towles)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

On odísť nesmie, vy nechcete. V roku 1922 vyhlásia boľševici tridsaťdvaročného grófa za zarytého aristokrata a odsúdia ho na domáce väzenie v hoteli Metropol neďaleko Kremľa. Nezlomný gróf prekypujúci vtipom a vzdelaním sa presťahuje do podkrovnej izby, odkiaľ sleduje jedno z najbúrlivejších desaťročí ruských dejín. Grófove obmedzené priestory ho však zavedú do obrovského netušeného sveta emocionálnych objavov. Spriatelí sa s mnohými obyvateľmi hotela vrátane tvrdohlavej herečky, prešibaného straníckeho funkcionára, spoločenského Američana a náladového šéfkuchára. Keď mu však osud vloží do rúk život mladej dievčiny, musí použiť všetok dôvtip, aby jej zabezpečil budúcnosť, akú si zaslúži. Tento jedinečný román plný humoru, skvelých postáv a nádherných obrazov čarovne opisuje grófovu snahu pochopiť pravú podstatu cieľavedomého života. Towles je neskutočný rozprávač, majster slova. Džentlmen v Moskve je elegantné a múdre svedectvo krásy a potreby ľudského porozumenia v ťaživej životnej skúške.

 1. Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Denisa Gaálová)

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

A na záver aj niečo pre mladších. Spoznajte slovenské dejiny v tejto fantastickej knihe, ktorá by nemala chýbať v žiadnej detskej knižnici. Kniha prevedie mladých čitateľov našou minulosťou od praveku až po vznik samostatného Slovenska. Nečakajte však učebnicu plnú rokov, mien, udalostí a iných faktov. Významné udalosti slovenských dejín sú podané tak prehľadne a jasne, že si ich zapamätajú všetky deti a dokonca aj rodičia.

 1. Gerda, príbeh veľryby

piatok 13. knihy
Zdroj: martinus.sk

Krásny príbeh putovania ešte krajšej veľryby Gerdy. Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba v oceáne. Raz sa však prihodí niečo nečakané a Gerda zostane úplne sama. Vyberie sa teda na plavbu šírym oceánom. Cestou stretáva veľa nových kamarátov: kosatky, tučniaky, čajky a chobotnice. Prezradia jej zaujímavosti o svojom živote, ale aj o oceáne, v ktorom všetci spolu žijú. Nájde nakoniec malá Gerda nový domov?

Zdroj: https://www.martinus.sk/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií