fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Piatok trinásteho je najhorší pre celý svet: Koronavírus zabil viac ako 5 tisíc ľudí

Dnes bolo na Slovensku potvrdených až  11 prípadov nového koronavírusu COVID-19. Celkovo máme 32 pozitívnych prípadov.  Európa je podľa WHO vyhlásená za nové epicentrum vírusu.  V Taliansku bol zaznamenaný najvyšší počet úmrtí za 24 hodín až 250. Nakazených je momentálne v Taliansku viac ako 17 tisíc. Za posledných 24 hodín pribudlo 2500 prípadov. V Rakúsku sa tiež situácia zhoršuje, za posledných 24 hodín pribudlo 143 nových prípadov koronavírusu. Celý svet je v pohotovosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

Dnes u nás pribudlo spolu 11 pozitívnych prípadov na nový koronavírus. Spolu 32 pozitívnych výsledkov. V krajine pretrvávajú mimoriadne opatrenia.

Česká republika

Zakazuje vstup všetkých cudzincov do krajiny s výnimkou tých, ktorí majú povolenie na pobyt. Zakazuje svojim vlastným štátnym príslušníkom odísť. Momentálne je v krajine viac ako 140 nakazených.

Taliansko

Počet obetí stúpol o 250 za jeden deň. Počet úmrtí na koronavírus v Taliansku stúpol o 250 na 1 266, čo je podľa agentúry pre civilnú ochranu v krajine najväčší nárast v absolútnom vyjadrení od začiatku ohniska. Úradníci uviedli, že celkový počet prípadov stúpol z 15 113 na 17 660.

Zvýšenie miery úmrtnosti je takmer rovnaké ako v prípade najhoršieho dňa Číny 13. februára, keď podľa Svetovej zdravotníckej organizácie mesto Wu-chan – epicentrum vypuknutia koronavírusu – hlásilo 254 ďalších úmrtí.

Poľsko

Cudzinci majú zakázaný vstup od nedele.

Rakúsko

Uzatvára tri pozemné hraničné priechody s Talianskom všetkým cudzincom, s výnimkou tých, ktorým bolo vydané lekárske nie staršie ako 4 dni. Žiadne obmedzenia pre rakúskych štátnych príslušníkov.

Maďarsko

Zatvára pozemné hranice s Rakúskom a Slovinskom.

Slovinsko

Zatvára šesť hraničných priechodov s Talianskom. Cestovanie autobusom a vlakom bolo pozastavené. Cudzinci môžu vstúpiť len s lekárskym potvrdením vydaným nie staršie ako tri dni.

Ukrajina

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva oznámilo prvú smrť pacienta na koronavírusy v krajine.  Podľa vyhlásenia zverejneného na webovej stránke ministerstva bola 71-ročná pacientka z regiónu Zhytomyr v piatok vyhlásená za mŕtvu potom, čo ju včera v noci hospitalizovali s predtým zaregistrovanou diagnózou COVID-19. Ukrajina mala v piatok nahlásené dva nové prípady vírusu. Uzatvára hraničné priechody pre cudzincov (okrem diplomatov) na dva týždne.

Prečítajte si tiež:
Ak nepôjdete na testovanie, môžete dostať výpoveď z práce či pokutu 

Dánsko

Zakazuje vstup cudzincom bez platného účelu (napríklad pobyt alebo mimoriadna rodinná návšteva)

Srbsko

Uzatvára hraničné priechody s Rumunskom, Bulharskom, Severnou Macedónskom, Čiernou Horou, Bosnou a Chorvátskom

Rumunsko

Zatvára hranice s Maďarskom, Ukrajinou, Bulharskom a Moldavskom

Albánsko

Zatvára hranice s Čiernou Horou, Kosovom a Severnou Macedónskom

Cyprus

obmedzuje vstup do krajiny. Cyperská vláda oznámila, že iba jej občania, spolu s ostatnými Európanmi pracujúcimi na ostrove a ľudia so zvláštnymi povoleniami, budú mať do krajiny povolenie na 15-dňové obdobie začínajúce v nedeľu.

Škótsko

Škótsko:má prvú obeť na nákazu koronavírusom. Škótska ministerka Catherine Calderwood informovala o prvom úmrtí pacienta s koronavírusom v krajine.

 

Podľa WHO je Európa novým epicentrom koronavírusu

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, v piatok vyhlásil, že Európa „sa teraz stala epicentrom pandémie  COVID19, s kombináciou viacerých hlásených prípadov a úmrtí ako zvyšok sveta, s výnimkou Číny.  “Každý deň je hlásených viac prípadov, ako bolo hlásených v Číne na vrchole jej epidémie,” uviedol.

Tedros dodal, že na celom svete bolo hlásených najmenej 132 000 prípadov koronavírusu a 5 000 úmrtí.

 

Trump vyhlasuje národnú núdzovú situáciu týkajúcu sa koronavírusu

Americký prezident Donald Trump vyhlásil národnú núdzovú situáciu v reakcii na ohnisko koronavírusu. Trump v Bielom dome povedal, že USA dosiahli v porovnaní so zvyškom sveta neuveriteľný pokrok.

Z fondu pomoci pri katastrofách uvoľnil 50 miliárd dolárov. Umožní tiež federálnej vláde koordinovať reakciu na epidémiu so štátnymi a miestnymi vládami.

Starosta mesta Miami je pozitívny na koronavírus

Starosta mesta Miami Francis Suarez má pozitívny test na prítomnosť koronavírusu, uviedol jeho hovorca.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Pendleri nebudú potrebovať negatívne testy

Kancelária starostu uviedla, že sa cíti dobre a nevykazuje žiadne príznaky. Zostáva v karanténe.

Venezuela

Venezuela má prvé prípady koronavírusu. Dvaja venezuelskí štátni príslušníci sú prvými potvrdenými prípadmi koronavírusu v krajine, oznámila viceprezidentka Venezuely Delcy Rodriguez v piatok v televízii VTV.

Disney pozastavuje výrobu niektorých akčných filmov

Podľa hovorcu štúdia Disney Disney pozastaví výrobu niektorých svojich živých akčných filmov.

Aj keď v našich produkciách sa nepotvrdili žiadne prípady COVID-19, po zvážení súčasného prostredia a najlepších záujmov našej posádky a posádky sme sa rozhodli ..,” uviedol hovorca štúdia Disney.

K filmom patria:

  • Malá morská víla
  • Shang-Chi a legenda desiatich prsteňov
  • Sám doma
  • Posledný súboj
  • Nočná mora Alley
  • Peter Pan & Wendy

Eiffelova veža  a Múzeum v Louvri sa uzavára „na dobu neurčitú“

Eiffelova veža v Paríži i múzeum Louvr bude podľa vyhlásenia na svojej webovej stránke zatvorená od 21.00 miestneho času miestneho času.

Piatok trinásteho

Piatok trinásteho – obávaný deň, ktorý je považovaný za zlý a plný “smoly.” Na základe čoho ale vznikli rôzne povery, ktoré sa s týmto dňom spájajú.

Časť týchto povier pochádza z Biblie. Na Veľký piatok bol totižto ukrižovaný Ježiš, ktorý pri poslednej večeri jedol s trinástimi apoštolmi a práve trinástym bol Judáš, ktorý ho následne zradil. Okrem toho Židia majú číslo 13 spojené s trinástym písmenom hebrejskej abecedy, ktorým je písmeno M. Písmeno M je prvým v slove “Mavet,” ktoré v preklade znamená smrť. A okrem tohto aj francúzsky kráľ Filip IV. nazývaný Pekný začal počas svojej vlády prenasledovať a vyvražďovať teplmárov práve 13. októbra 1307.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc cnn
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií