Dnes je hrozivý piatok trinásteho! Ako vznikla povera, že sa jedná o zlý deň?

Dnes je hrozivý piatok trinásteho! Ako vznikla povera, že sa jedná o zlý deň?

Piatok trinásteho sa spája s mnohými legendami a všetky tvrdia v podstate to isté – je to hrôzostrašný deň! Na základe čoho vznikli tieto povery?

Piatok trinásteho – obávaný deň, ktorý je považovaný za zlý a plný “smoly.” Na základe čoho ale vznikli rôzne povery, ktoré sa s týmto dňom spájajú? Časť týchto povier pochádza z Biblie. Na Veľký piatok bol totižto ukrižovaný Ježiš, ktorý pri poslednej večeri jedol s trinástimi apoštolmi a práve trinástym bol Judáš, ktorý ho následne zradil. Okrem toho Židia majú číslo 13 spojené s trinástym písmenom hebrejskej abecedy, ktorým je písmeno M. Písmeno M je prvým v slove “Mavet,” ktoré v preklade znamená smrť. A okrem tohto aj francúzsky kráľ Filip IV. nazývaný Pekný začal počas svojej vlády prenasledovať a vyvražďovať teplmárov práve 13. októbra 1307.


Existujú aj ľudia, ktorý majú z tohto “výnimočného” dátumu až chorobný strach, ktorý sa nazýva paraskavedekatriafóbia alebo friggatriskai­dekafóbia. Tieto fóbie sú špeciálnou formou strachu z čísla trinásť (triskaidekafóbia).

 

 

Zdroj: Extra

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tento trik by mal poznať každý! Pri topení si ním totiž môžeš zachrániť život
Google+ Linkedin

Written By :

„Najväčším šťastím človeka je žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“ - Honore De Balzac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*