fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obľubujete chilli? POZOR, pikantné jedlo zvyšuje riziko demencie!

Nepríjemná správa pre milovníkov chilli a koreného jedla. Najnovšia medzinárodná štúdia poukázala, že príliš pikantná strava zvyšuje riziko demencie. Túto infomáciu priniesol francúzsky portál Midi Libre.

Uznávaní vedci v Austrálii, USA a Katare sa počas 15-ročnej štúdie zameriavali na obyvateľov Číny nad 55 rokov. Práve v Číne je konzumácia pikantných pokrmov omnoho vyššia ako u bežného obyvateľstva v Európe.

Chilli znižuje pamäť - klocher.sk
Zdroj: unsplash.com

Viac ako 50 gramov denne

Výsledky preskúmané spoločnosťou Nutrients ukázali, že u ľudí, ktorí pravidelne konzumovali viac ako 50 gramov korenených jedál denne, sa zdvojnásobilo riziko poklesu kognitívnych funkcií v porovnaní s tými, ktorí tak nerobili. Problém s pamäťou sa tiež objavil u ľudí, s nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI) v porovnaní s tými, u ktorých bolo BMI vyššie.

U tých, ktorí konzumovali viac korenia, zistili nižšie BMI a nižšie mzdy. Boli však fyzicky aktívnejší. Vedci si myslia, že ľudia s normálnou hodnotou BMI majú organizmus citlivejší na konzumáciu korenia viac ako ľudia trpiaci nadváhou.

Zdroj: unsplash.com

Korenie a pamäť

Napriek tomu, že ide o prvú štúdiu zameranú na pôsobenie pikantného jedla na pamäť človeka, priniesla zaujímavé zistenia.

„Naše predchádzajúce štúdie ukázali, že konzumácia korenia môže mať priaznivý vplyv na hmotnosť a krvný tlak, ale v tejto najnovšej štúdii sme zistili negatívne účinky na intelektuálne schopnosti starších dospelých,“ uviedol. autor Dr. Zumin Shi z Katarskej univerzity.

„Chili je jedným z najčastejšie používaných korenín na svete a v porovnaní s európskymi krajinami je obzvlášť populárnym v Ázii,“ uviedol výskumný pracovník Ming Li. „V niektorých častiach Číny, ako sú Sichuan a Hunan, takmer každý tretí dospelý konzumuje korenené jedlá denne.“

Chilli znižuje pamäť - klocher.sk
Zdroj: unsplash.com

Hoc vedci ešte presne nedostali 100 %-nú odpoveď na otázku prepojenia konzumácie koreneného jedla a pamäti, doposiaľ zistené výsledky smerujú k zaujímavým objavom. A aj preto sa rozhodli v štúdii pokračovať.

Zároveň ale pripomíname, že koreniny sú veľmi dobré afrodiziakum. Viac si o tom prečítate tu.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií