fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zázraky na počkanie: Viete, prečo sa oplatí piť vodu s citrónom po prebudení?

Máte tip? napíšte nám mailom

Neustále sa snažíme nájsť jednoduché spôsoby, ako zlepšiť svoj život, zvlášť po zdravotnej stránke. S novými receptami, ktoré majú pozitívny vplyv na naše telo, sa akoby roztrhlo vrece, no tie tradičné pretrvávajú. Poznáte zdravotné výhody pitia citrónovej vody? 

Zo života citróna

Citrón je stará kultúrna rastlina, ktorá pochádza podobne ako ostatné citrusovníky z oblasti medzi južnou Čínou a Himalájami. V 12. storočí ho priviezli do oblasti Stredozemného mora pravdepodobne Arabi, odtiaľ sa rozšíril do celého sveta. V súčasnosti sú okrem južného Talianska a USA hlavnými producentmi citrónov Južná Amerika, Španielsko, Argentína, Afrika a Austrália.

Citrusy z radov citrónovníkov pochádzajú zo subtrópov, ale je možné ich pestovať aj na Slovensku v skleníkoch alebo v byte. Vypestovať si ich sám je zárukou kvality. Viete totiž, čo jete – citróny, ktoré bežne nájdete v obchodoch, nie sú najlepšej kvality. Väčšina z nich pochádza z trópov a preprava až k nám na Slovensko si vyžaduje celý rad postrekov. Nehovoriac o spôsobe pestovania počas ich rastu sa niekoľkokrát chemicky ošetria. 

Zdroj: pexels.com

Citrón je bežné, lacné a ľahko dostupné citrusové ovocie. Má svoju špecifickú farbu, chuť a vôňu, ktorá ho robí obľúbenou prísadou do limonád, kokteilov alebo čaju. Pre svoju kyslosť sa tiež kombinuje s ďalšími telu prospešnými ingredienciami, ktoré jeho pozitívne účinky ešte viac zdôrazňujú, najčastejšie to je med, soľ či trstinový cukor. Ak k nemu pridáte i pitnú či minerálnu vodu, lístky mäty a kocky ľadu, o osviežujúci letný nápoj máte postarané. 

Môžete si vybrať malé či väčšie citróny podľa toho, na čo ich konkrétne potrebujete. V ponuke nájdete až 4 odrody:

 • verna – plody sú na oboch koncoch pozdĺžne špicaté, skoro vôbec neobsahujú kôstky (jadrá), s nízkym obsahom kyseliny,
 • verdelli – oproti bežným druhom zrejú na stromoch až 12 mesiacov,
 • eureka – neobsahujú takmer vôbec jadierka, majú veľmi príjemnú arómu a vysoký podiel šťavy/kyseliny,
 • primofiori – mierne kyslé citróny s vysokým podielom šťavy, pochádzajú z Talianska a Španielska.

Začnite deň pohárom citrónovej vody

Pokiaľ vám záleží na tom, ako naštartovať metabolizmu a pripraviť ho tak na všetky nástrahy dňa, začnite každé ráno piť citrónovú vodu. Čoskoro to bude váš ranný rituál, ktorý vás naštartuje. Urobiť by ste tak mali nalačno a krátko po prebudení. S vaším telom to už po pár dňoch urobí zázraky.

Zdroj: pexels.com

Stačí vytlačiť šťavu z polovice citróna (alebo celý citrón, ak máte viac ako 80 kg) do pohára a zaliať ho vodou. Podľa Sacred Source Nutrition je dôležité, aby mala voda izbovú teplotu, pretože studená voda môže natoľko šokovať žalúdok, že znemožní všetky zdravotné benefity, ktoré pitie citrónovej vody prináša. Ideálna je tiež vlažná alebo mierne teplá voda – stimuluje tráviaci proces. 

Čo môžete od pitia citrónovej vody očakávať?

 • vyrovnáva tlak a pH,
 • posilňuje imunitný systém,
 • očisťuje organizmus a uľahčuje chudnutie,
 • zlepšuje hojenie a omladzuje pleť.

Čerstvo vytlačená šťava z citrónov taktiež:

 • zastavuje krvácanie ďasien,
 • zmierňuje bolesť zubov,
 • odstraňuje zápach z úst,
 • uvoľňuje dýchacie cesty.

Citrón má i mnoho ďalších benefitov pre zdravie: 

 1. pôsobí preventívne proti hemoroidom a kŕčovým žilám,
 2. odstraňuje krvácanie z ďasien,
 3. dodáva energiu, osviežuje myseľ,
 4. urýchľuje liečbu rán,
 5. znižuje horúčku a pomáha pri bolestiach hlavy,
 6. odstraňuje zápchu,
 7. lieči infekcie močového mechúra a obličiek,
 8. detoxikuje pečeň,
 9. lieči všetky druhy infekcií a choroby z prechladnutia,
 10. znižuje horúčku.
Zdroj: pexels.com

Pomocník do kuchyne:

 • Gazdinky ocenia citróny v boji proti škvrnám. Napríklad znečistené miesta na odeve od pera, krvi, piva, vína a podobne odstránime tak, že zmiešame citrónovú šťavu so soľou a trieme s týmto roztokom znečistené miesto, kým nevidíme, že špina začala púšťať. Zmes necháme niekoľko minút pôsobiť (najlepšie na slnku), potom posypeme soľou a po pár minútach operieme tradičným spôsobom.
 • Potrebujete sa zbaviť mravcov v domácnosti? Preventívne postačí rozmiestniť po izbe pár koliesok alebo potierať miesta výskytu mravcov prepoleným citrónom.
 • Ak vložíte celý citrón do misky s iným ovocím, prekvapivo zistíte, že sa toto ovocie uchová v sviežom stave oveľa dlhšie. Platí to aj u banánov, ktoré takýmto spôsobom zhnednú za dlhšiu dobu.
 • Dokonale eliminuje pachy z rýb, cibule a iných produktov, ktoré nám zostali na rukách po varení. Stačí ich poutierať obrúskom namočeným v šťave a umyť čistou vodou. Citróny sa taktiež používajú aj ako ingrediencia pri príprave marinád na ryby či mäso na gril. 
 • Likviduje i pachy v mikrovlnke a chladničke. Postačí pár plátkov umiestniť na tanierik a vložiť na inkriminované miesto. 
 • Ak lyžičku šťavy pridáme do ryže počas jej varenia, nezlepí sa.
 • Zostali vám po červenom alebo čiernom laku žlté nechty? Stačí ich namočiť do šťavy z citróna okrem iného i čistí a bieli nechty.
 • Ak jemnú bielizeň chceme mať naozaj bielu, namočíme ju do roztoku šťavy z dvoch citrónov a 5 l vody na pol hodinu pred praním.
 • Počas leta sa hodí aj tento skvelý tip: Ak pridáme do vody v odparovači pár kvapiek citrónovej šťavy, získame voňavý zvlhčovač vzduchu.

Zdroj: blog.mall.sk, letsbegreen.sk, nazdravie.sk, dobrarada.sk

Prečítajte si tiež:
TOTO sú najlepšie prírodné produkty, vďaka ktorým budete zdraví
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií