Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dodržujte pitný režim: Kedy, koľko a čo piť počas tropických horúčav?

Horúčavy, od ktorých sme si na čas oddýchli, prinášajú so sebou množstvo rizík, vrátane kolapsov a srdcových slabostí. Neexistuje presná definícia toho, ktorá skupina ľudí je najviac ohrozená – vysoké teploty sú pre akýkoľvek organizmus záťažou. Netreba preto podceňovať pitný režim. 

„Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním,” priblížil Úrad verejného zdravotníctva.

Podľa záchranárov teplo vplýva horšie na ženy ako na mužov, tí údajne kolabujú menej často. Ohrozenou skupinou sú aj deti, najmä pre ne je pitný režim viac než dôležitý.

Dospelý človek by mal počas horúcich dní vypiť najmenej dva až tri litre vody. Najlepšie urobíte, ak každú hodinu vypijete jeden pohár, prvú polovicu už v doobedných hodinách. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu.

Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu či kávy. Ideálna je obyčajná voda prijímaná najlepšie pravidelne v menších dávkach.

https://www.instagram.com/p/Bmffs44FiTT/

Dôležitá je tiež teplota, vhodnejšie sú vlažné a teplé nápoje. Vypiť ľadovú kávu či iný super studený nápoj padne v lete vhod, no nie je to najlepšia voľba. Zvlásť, keď sa vie, že chladené nápoje zanechávajú po sebe v tele hotovú spúšť.

Podľa zistení vedcov z Univerzity v Texase nás pitie studených tekutín oberá o energiu. Po každom dúšku ľadového nápoja musí organizmus začať čerpať energiu z vlastných zásob, aby čo najrýchlejšie opäť zvýšil umelo zníženú telesnú teplotu na pôvodnú hladinu. Píše sa na science.hnonline.sk.

https://www.instagram.com/p/Bz2tXmvibzN/

Dopĺňajte si tekutiny priebežne

Mnohí pijú tekutiny nárazovo. Prejde doobedie a až na obed si spomenú, že dnes ešte nič nepili. Alebo ich zasiahne taký smäd, že naraz do seba vylejú liter a viac vody. Aj keď by sa to mohlo zdať ako skvelý nápad, v skutočnosti si tým môžete uškodiť. Nič nie je horšie ako čakať na smäd a až potom ho uhasiť. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď človek nepociťuje smäd,” pripomenuli odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Telo, ktoré má bežne počas celého dňa prijať tekutiny v malých dávkach a postupne, sa hydratuje a hrozí kolaps organizmu. Navyše, postupne ako klesajú zásoby vody vo vašom organizme, začína klesať aj výkonnosť, pridáva sa únava, bolesti hlavy, podráždenosť, závraty, pocit otupenosti a apatie. Píše sa na vysetrenie.zoznam.sk.

Ďalšie hrozby, ktoré so sebou prináša nedodržaný pitný režim, sme spomínali aj tu.

https://www.instagram.com/p/Byikc4xHdgz/?utm_source=ig_embed

Prevodnenie organizmu môže mať katastrofálne následky! Môže zaťažiť srdce, narušiť jeho činnosť a dokonca spôsobiť smrť. Dôkazom je tragický prípad z USA, kde dvadsaťosemročná žena naraz vypila až sedem litrov vody. O niekoľko hodín však na dôsledky nárazového pitia zomrela.

Odporúča sa začať deň pohárom citrónovej vody. Naštartujete tým metabolizmus a pomôžete i vašej pleti.

Zdroj: pexels.com

Na uhasenie smädu detí je vhodná najmä voda, neperlivé minerálne vody a nesladené ovocné či bylinkové čaje. Počas horúcich letných dní, pri pobyte v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu alebo pri športe treba dbať na to, aby dieťa vypilo aspoň dva až trikrát viac ako inokedy

Človek vtedy náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, na chvíľu stratí vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, pretože môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc. 

Aké bude leto 2019?

Od horúcich letných dní sme si na čas oddýchli, no vrátia sa. Už počas nasledujúcich dní začne teplota poriadne stúpať. Meteorológovia sa domnievajú, že leto 2019 bude pekelné, a to nielen na Slovensku. 

Meteorológovia z AccuWeather už teraz predpovedajú, že stredná a západná Európa sa musí pripraviť na suché a horúce dni, s ktorými bude spojené riziko požiarov. 

Teploty nad 38 stupňov Celzia zavítajú na Slovensko, do Maďarska aj Poľska v júli až začiatkom augusta a môžu sa vyšplhať až na štyridsiatky. Takéto vysoké a dlhotrvajúce teploty budú sužovať najmä Španielsko a Portugalsko.

Pripraviť by ste sa mali na ne nielen vhodným oblečením, ale i dostatočným množstvom tekutín. Nezabúdajte piť pomaly, menšie dávky a počas celého dňa. 

Zdroj: vysetrenie.zoznam.sk, accuweather.com, science.hnonline.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií