fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naše kuchyne sú stále preplnené plastami. Ako udržať zeleninu čerstvú bez obalov?

Máte tip? napíšte nám mailom

Plasty v kuchyni sú stále pre mnohé domácnosti samozrejmosťou. Prinášame vám rady, ako ich nahradiť a nadobro sa ich zbaviť. Je to oveľa jednoduchšie, než sa zdá.

Každý deň si aspoň jeden obal z PVC odnesieme z obchodu domov. Toto je zopár rád, ako obmedziť ich prítomnosť v kuchyni. Nie je to nič zložité.

Ako udržať zeleninu čerstvú bez obalov?

Niektoré druhy potravín, ako napríklad zelenina alebo mäso vydržia zabalené v plastovom obale oveľa dlhšie. Podľa BBC je to spôsobené prostredím bez kyslíka a mikroklímou, ktorá tam tvorí. Na to, aby ste potraviny udržali dlhšie „živé“, obaly vôbec nepotrebujete.

Kapusta, bylinky a špargľa sa dajú udržiavať pri živote tak, ako kytice. Stačí, ak ich dáte do sklenenej nádoby s vodou. Vydržia svieže aj niekoľko týždňov. Bylinky skladujte zabalené v uteráku v nádobe s vekom. Bobuľovité ovocie zas v nádobe s vrchnákom, ktorý neprepúšťa vzduch. Ak sa dá, vymente sáčok za papier, napríklad pri uskladňovaní rýb. Všetko tak vydrží svieže a chutné.

kuchyne
Zdroj: unsplash.com

Ako je to s taškami?

Každý občan Slovenska spotrebuje ročne podľa portálu odpady-portal.sk približne 466 plastových tašiek. Od 1. januára minulého roka ich ale predajcovia museli spoplatniť. Okrem toho musia tiež ponúkať alternatívne druhy tašiek, ako napríklad tie z papiera alebo textilu.

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť, povedal László Sólymos, minister životného prostredia.

Prečítajte si tiež:
Dajte si do tela: 5x VIDEO workout, ktorý za pár minút zatočí s vaším tukom
papierové
Zdroj: pexels.com

Nakupujte od miestnych dodávateľov

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť nákupu potravín, ktoré sú zabalené v plastových obaloch, je nakupovať u miestnych dodávateľov. V každom meste sú trhy alebo stánky so zeleninou a ovocím. Nákupom v takýchto obchodoch podporíte predajcov a vaša kuchyňa ostane bez plastových obalov.

Kathryn Kellogg, zakladateľka Zero Waste, odporúča, aby sme radšej kupovali celé potraviny namiesto tých spracovaných. Tie nie že sú len zdravšie, ako sme písali v minulom článku, ale väčšina z nich nie je zabalená v plastoch. Prineste si na nákup vlastnú nádobu na mäso a syr z mäsiarstva. Ak máte možnosť nakupovať v bezobalovom obchode, urobte tak. V takýchto obchodoch si môžete do vlastných nádob nasypať orechy, strukoviny, cestoviny aj ryžu.“

kuchyne
Zdroj: unsplash.com

Nádoby, riady a iné pomôcky v kuchyni

„Pokiaľ ide o lyžice, kuchynské špachtle, príbory a všetko ostatné, čo používate na varenie a jedenie, uprednostnite radšej drevený alebo kovový riad. Ak máte nejaké plastové kuchynské riady, nevyhadzujte ich. Používajte ich aj naďalej. Ale keď sa neskôr zničia, nahraďte ich inými alternatívami bez plastov,“ hovorí Emma Priestland, bojovníčka proti plastom.

Prečítajte si tiež:
Leonardo DiCaprio pomáha zvieratám. Na ich záchranu venoval milióny

Obedové krabice

Ak si zvyknete brať do práce alebo do školy svoje vlastné jedlo, už ste na správnej ceste. Nákup obedov, ako napríklad sendviče, bagety či iné polotovary sú často balené v plastových jednorazových obaloch. Kľúčové je, aby ste obaly opätovne použili bez ohľadu na to, z čoho sa vyrábajú.

Vrecká do mrazničky

Najlepšie je zmraziť zvyšky v opakovane použiteľných nádobách namiesto mraziacich sáčkov. Nezabudnite na to, aby ste si všetko, čo dávate zmraziť, označili. Ľahko sa potom môže stať, že rozmrazíte jedlo, ktoré ste rozmraziť nechceli. Potom sa pokazí a musíte ho vyhodiť, čo je tiež plytvanie a ďalší zbytočný odpad.

kuchyne
Zdroj: pexels.com

Balená voda

Ak si zvyknete kupovať veľa balenej vody, zvážte investovanie napríklad do sodastreamu. Budete tak mať sviežu vodu v sklenenej fľaši a navyše skončí menej plastových fliaš vo vašom koši.

Ako odstrániť plasty v kuchyni?

Kľúčom k úspechu je využiť všetky obaly a nádoby, až pokiaľ sa nezničia. Keď musíte kúpiť nové kuchynské pomôcky, zvážte možnosti a rozhodnite sa, čo je pre vás a planétu najlepšie. Kathryn Kelloggová hovorí: „Samozrejme, že nežijeme v dokonalom svete bez odpadu a bez plastov. Môžeme robiť len to najlepšie, čo vieme.“

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií