fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Plasty sú aj na dne Mariánskej priekopy. Objavil ich americký podmorský bádateľ

Máte tip? napíšte nám mailom

Victor Vescovo našiel na najhlbšom mieste na zemi plastové vrecúško a obal na cukríky. Plasty sa teda dostali 11 kilometrov pod zem.

Najhlbší ponor, aký bol kedy zaznamenaný. 1. mája putoval Victor Vescovo takmer 11 kilometrov na dno Challengerskej hlbočiny – je to priehlbina v Mariánskej priekope v Tichom oceáne. Považuje sa za najhlbšie miesto svetového oceána. Podľa meraní v roku 2011 je hlboká 10 994 metrov. Vescovovi sa tak podarilo dosiahnuť rekord za najhlbší sólový ponor. Držiteľom toho predošlého bol v roku 2012 James Cameron, režisér filmu Titanic.

S dobrými správami sa ale nevynoril. Okrem štyroch nových druhov organizmov pozoroval vo vode aj plastové vrecúško a obal na cukríky. Hĺbka Mariánskej priekopy je pritom väčšia než výška Mount Everestu. Pozrite si, aké sú následky plastov v prírode.

Plasty plávajú na najhlbšom mieste našej planéty

Vescovo vraví, že jeho cesta do hlbín bola o testovaní ľudských limitov rovnako ako aj o vedeckom objave. „Verím v to, že človek prirodzene inklinuje k extrémom,“ tvrdí Vescovo pre CNN. „Myslím si, že je to úžasná súčasť ľudskej prirodzenosti. Tá nás vedie k tomu, aby sme prekonávali svoje limity, čo nám pomohlo dostať sa ako druh tam, kde sme teraz.“

plasty
Zdroj: Facebook.com

Jeho plavba s názvom The Limiting Factor je súčasťou projektu pre Discovery Channel. Poslaním expedície je vykonávať podrobné misie na piatich najhlbších miestach v našich oceánoch. Okrem Mariánskej priekopy nazrú prieskumníci aj do Portorickej priekopy v Atlantickom oceáne, South Sandwich v Južnom oceáne, Jávskej priekopy v Indickom oceáne a Molloy Deep v Severnom ľadovom oceáne. Jej prieskum by sa mal dokončiť v auguste tohto roka.

„Ku koncu som jednoducho vypol rakety, naklonil sa späť do kokpitu a vychutnal si sendvič s tuniakom.“

Hlavným cieľom misie bolo zachytiť videozáznamy toho, čo sa nachádza na spodnej časti Challengerskej hlbočiny. Prvýkrát bola preskúmaná v roku 1960 oceánografmi Donom Walshom a Jacquesom Piccardom. „Cez dno som prešiel krížom a hľadal som rôzne voľne žijúce živočíchy, potenciálne a jedinečné geologické útvary alebo skaly či umelé objekty. Snažil som sa zistiť aj to, či existuje ešte hlbšie miesto, než kde sa Terst dostal v roku 1960,“ hovorí Vescovo.

Prečítajte si tiež:
Rozsvietili vianočný stromček: V Bratislave začali vianočné trhy
plasty
Zdroj: Facebook.com

Objavy v Challengerskej hlbočine zahŕňajú žiarivo farebné skalnaté horniny, ktoré by mohli byť chemickými usadeninami, ostnatokožcami alebo morskými uhorkami. Vedci z Discovery Channel sa chystajú vykonať testy na nájdených organizmoch, aby určili, či sa plasty nachádzajú aj v nich.

Vescovo strávil štyri hodiny na morskom dne a na chvíľku si užil aj čas. Úprimne, ku koncu som jednoducho vypol rakety, naklonil sa späť do kokpitu a vychutnal si sendvič s tuniakom. Počas toho som sa pomaly, pomaličky vznášal tesne nad dnom najhlbšieho miesta na zemi. Užíval som si výhľad a obdivoval som môj tím. Bol to pre mňa veľmi šťastný a pokojný moment,“ spomína si Victor Vescovo.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií