fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Platové rozdiely medzi západom a východom sú priepastné. Takmer 90 %!

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozdiely medzi jednotlivými okresmi sú naozaj veľké, a to hlavne čo sa platov týka. S informáciou prišiel portál platy.sk. Základný plat v okrese Snina v hrubom predstavuje 789 €, pričom v Bratislave si zarobíte podľa portálu 1500 €. To znamená, že rozdiel predstavuje 90%.

Bratislavský medián, čiže priemerný plat, predstavuje 1400 €. V praxi to znamená, že polovica Bratislavčanov zarába menej a druhá polovica viac, ako je toto číslo. Zarážajúce na tom ale je, že napríklad v spomínanej Snine ani najlepšie zarábajúci nedosiahnu toto číslo.

Medián tam dosahuje úroveň 750 €. Z analýzy, ktorú portál uverejnil, najhoršie zarábajúca desatina bratislavských zamestnancov zarobí menej ako 850 € v hrubom. „Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 € v hrubom,” uviedol portál.  

Zdroj: pexels.com

Za najlepšie zarábajúcich ľudí žijúcich v hlavnom meste sa považujú ľudia, ktorí zarobia od 2500 € v hrubom vyššie. Portál platy.sk chcel teda upozorniť na fakt, že platové rozdiely medzi západom a východom sú naozaj priepastné.

Prečítajte si tiež:
Najšťastnejšie krajiny? Slovensko sa ocitlo až na 39. mieste. Toto sú maličkosti, ktoré urobia náš život krajším

„Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie,” uviedol portál s tým, že spomedzi najlepšie platených okresov je až osem zo západného Slovenska. Dopĺňajú ich len Košice a Žilina.

V rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú dve najväčšie mestá ako dva okresy. Pod Bratislavou sú sčítané údaje za Bratislavu I, II, III, IV, V a pod Košicami sú to dokopy údaje za okresy Košice I, II, III, IV a Košice – okolie. Analýza takisto poukazuje na nevyrovnanosť prvých priečok v mzdovej top desiatke na Slovensku.

Zdroj: etrend.sk tvnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií