fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rodičia na Slovensku sa dočkali: Plienky pre predčasne narodené deti

Rodičia sa dočkali! Do šiestich slovenských oddelení a centier sa dostávajú špeciálne plienky určené výhradne pre predčasne narodené deti.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rodičia predčasne narodených detí mali dlhodobo problém s plienkami. „Predčasniatka“ totiž potrebujú oveľa menšie plienky než ich donosení rovesníci. Dobrou správou je, že tieto plienky konečne pribúdajú na oddelenia perinatologických centier na Slovensku, a to úplne zadarmo. Novinke sa teší aj známa herečka a spisovateľka, Kristína Tormová, ktorá je sama mamou „predčasniatok“.

Počet predčasne narodených detí každý rok stúpa, čo potvrdila prezidentka občianskeho združenia Malíček, Ľubica Kaiserová. Napriek tomu čelili rodiny s „predčasniatkami“ naoko bizarnému problému. Nedokázali zohnať vhodné plienky. Situácia sa však zmenila a do šiestich slovenských oddelení a centier sa dostávajú špeciálne plienky určené výhradne pre predčasne narodené deti. Zásoby by mali vydržať rok.

Plienky sa vyrábali aj z hygienických vložiek

Aj keď sa špeciálne plienky dostávajú na potrebné oddelenia a centrá, stále sa nedajú kúpiť v obchodoch. Mohlo by však ísť o prvý krok, ktorý k tomu povedie. Mamička dvoch predčasne narodených dcér, herečka a spisovateľka Kristína Tormová, na svojom Instagrame opísala, ako to fungovalo, keď plienky neboli k dispozícii ani v zdravotníckych zariadeniach.

„Plienky na tieto oddelenia sestričky až doteraz vyrábali svojpomocne. Rozstrihávali plienky a priväzovali ich obväzmi, prípadne plienky vyrábali z menštruačných vložiek,“ napísala Tormová v príspevku na Instagrame. Dar v podobe špeciálnych plienok víta aj zdravotná sestra Mária Vreštiaková, ktorá „obdobie pred špeciálnymi plienkami“ opísala rovnako ako Tormová.

View this post on Instagram

Toto, čo držím v ruke je plienka. Fakt. Plienka veľkosti mínus tri. . . Alebo asi teda malosti. Je to plienka, ktorá rovnako ako jej spoluplienky mínus dva a mínus jeden donedávna neexistovali. . . Sú to plienky pre predčasne narodené deti. Nedajú sa kúpiť. Sú špeciálne vyrobené pre predčasne narodené deti a sú darom do nemocníc s oddeleniami pre predčasniatka. Ako mama dvoch skôr narodených človiečikov, ktorá sa o predčasniatkovské témy už pár rokov zaujíma a ktorá sa snaží pomáhať v tejto záležitosti, som veľmi veľmi dojatá. . . Totiž, plienky na tieto oddelenia sestričky až doteraz vyrábali svojpomocne…rozstrihávali plienky a priväzovali ich obväzmi, prípadne plienky vyrábali z menštruačných vložiek. (nebudeme sa tu v tomto prípade baviť o odpade a budeme myslieť trochu inak ako čiernobielo, dobre?) . . . Neviem, či ste niekedy videli kožu predčasniatka…ale je takmer priesvitná, taká jemná, že sa bojíte dotknúť…srdce normálne “vidíte” biť..takže používanie kadečoho namiesto plienok spôsobovalo podráždenie kožičky, či aj infekcie (hygiena je hygiena). . . Dnes som na Antolskej, kde sa naše predčasniatka narodili, moderovala tlačovku k týmto pamperskám a doteraz mám guču v hrdle z toho, ako som videla všetky tie zázračné bytosti, ktoré sa starajú o predčasniatka…ako som ich videla šťastné. Aká veľká pomoc je pre nich takáto “maličkosť”. . A ak ste nosiči #Pampers, tak v @dm_slovensko každým nákupom ich produktu prispievate na tieto najmenšie plienky… . Koniec hlásenia…a teda so zakladateľkou OZ Malíček @malicek.sk (s ktorým spolupracujem ako sa len dá) Ľubkou Kaiserovou a Prednostkou Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB Darinkou Chovancovou sa už za tie roky nášho priateľstva (ktoré nám dopriali Ela s Matildou) sa začíname tuším podobať. . . Aj @petercmorikband by k tomu vedel niečo povedať…ale tak…ťažko sa nám hovorí. Byť rodičom predčasniatka je navždy také…iné…také…že sa vám chce plakať, keď o tom hovoríte…a tak si občas poplačeme od spomienok a od dojatia a hlavne ĎAKUJEME. 🙏🏻♥️ . #spolupraca #pampersforpreemies #malibojovnici

A post shared by kristina tormova (@kristina.tormova) on

Predčasne narodené deti sú krehkejšie

Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, prezradila, že u predčasne narodených detí sa objavujú dlhodobé zdravotné problémy až desaťkrát častejšie než u donosených detí. „Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť,“ vysvetlila Chovancová.

Dôvodom sú matky-rodičky, ktoré sú každým rokom staršie. Chovancová objasnila, že takéto matky majú často závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. “Neviem, či ste niekedy videli kožu predčasniatka, ale je takmer priesvitná, taká jemná, že sa bojíte dotknúť. Srdce normálne ‚vidíte‘ biť, takže používanie kadečoho namiesto plienok spôsobovalo podráždenie kožičky, ako aj infekcie,” napísala Tormová vo svojom príspevku.

Podpora pre deti aj rodiny

Plienky pre „predčasniatka“ prvýkrát predstavili v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v rámci tlačovej konferencie, ktorú moderovala Kristína Tormová. Oceňuje najmä snahu lekárov a neziskových organizácií ako Malíček, ktorí sa snažia o to, aby sa predčasne narodené deti vyrovnali svojim rovesníkom. Akciu podporil aj spevák Peter Cmorík, ktorý je tiež otcom “predčasniatok”. “Chceme, aby každé predčasne narodené dieťa aj s jeho rodinou malo v zdravotníckom zariadení maximálnu podporu, pohodlie a kvalitnú starostlivosť,“ dodala prezidentka združenia Ľubica Kaiserová.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií