fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rodičia na Slovensku sa dočkali: Plienky pre predčasne narodené deti

Rodičia sa dočkali! Do šiestich slovenských oddelení a centier sa dostávajú špeciálne plienky určené výhradne pre predčasne narodené deti.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rodičia predčasne narodených detí mali dlhodobo problém s plienkami. „Predčasniatka“ totiž potrebujú oveľa menšie plienky než ich donosení rovesníci. Dobrou správou je, že tieto plienky konečne pribúdajú na oddelenia perinatologických centier na Slovensku, a to úplne zadarmo. Novinke sa teší aj známa herečka a spisovateľka, Kristína Tormová, ktorá je sama mamou „predčasniatok“.

Počet predčasne narodených detí každý rok stúpa, čo potvrdila prezidentka občianskeho združenia Malíček, Ľubica Kaiserová. Napriek tomu čelili rodiny s „predčasniatkami“ naoko bizarnému problému. Nedokázali zohnať vhodné plienky. Situácia sa však zmenila a do šiestich slovenských oddelení a centier sa dostávajú špeciálne plienky určené výhradne pre predčasne narodené deti. Zásoby by mali vydržať rok.

Plienky sa vyrábali aj z hygienických vložiek

Aj keď sa špeciálne plienky dostávajú na potrebné oddelenia a centrá, stále sa nedajú kúpiť v obchodoch. Mohlo by však ísť o prvý krok, ktorý k tomu povedie. Mamička dvoch predčasne narodených dcér, herečka a spisovateľka Kristína Tormová, na svojom Instagrame opísala, ako to fungovalo, keď plienky neboli k dispozícii ani v zdravotníckych zariadeniach.

Prečítajte si tiež:
To, čo máte robiť pre utuženie vzťahu, vás poriadne prekvapí. Na toto sa totiž väčšina žien neodváži

„Plienky na tieto oddelenia sestričky až doteraz vyrábali svojpomocne. Rozstrihávali plienky a priväzovali ich obväzmi, prípadne plienky vyrábali z menštruačných vložiek,“ napísala Tormová v príspevku na Instagrame. Dar v podobe špeciálnych plienok víta aj zdravotná sestra Mária Vreštiaková, ktorá „obdobie pred špeciálnymi plienkami“ opísala rovnako ako Tormová.

https://www.instagram.com/p/B8HZ4cnAkge/

Predčasne narodené deti sú krehkejšie

Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, prezradila, že u predčasne narodených detí sa objavujú dlhodobé zdravotné problémy až desaťkrát častejšie než u donosených detí. „Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť,“ vysvetlila Chovancová.

Dôvodom sú matky-rodičky, ktoré sú každým rokom staršie. Chovancová objasnila, že takéto matky majú často závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. “Neviem, či ste niekedy videli kožu predčasniatka, ale je takmer priesvitná, taká jemná, že sa bojíte dotknúť. Srdce normálne ‚vidíte‘ biť, takže používanie kadečoho namiesto plienok spôsobovalo podráždenie kožičky, ako aj infekcie,” napísala Tormová vo svojom príspevku.

Prečítajte si tiež:
Vegánske jedlo nie sú len klíčky a šalátové listy. Mladá vegánka ukazuje, že tieto stereotypy nie sú vôbec na mieste

Podpora pre deti aj rodiny

Plienky pre „predčasniatka“ prvýkrát predstavili v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v rámci tlačovej konferencie, ktorú moderovala Kristína Tormová. Oceňuje najmä snahu lekárov a neziskových organizácií ako Malíček, ktorí sa snažia o to, aby sa predčasne narodené deti vyrovnali svojim rovesníkom. Akciu podporil aj spevák Peter Cmorík, ktorý je tiež otcom “predčasniatok”. “Chceme, aby každé predčasne narodené dieťa aj s jeho rodinou malo v zdravotníckom zariadení maximálnu podporu, pohodlie a kvalitnú starostlivosť,“ dodala prezidentka združenia Ľubica Kaiserová.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií