fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Plošné testovanie zorganizuje armáda! Bude povinné?

Do konca októbra pripraví armáda plošné testovanie. Testovať majú začiatkom novembra.

Máte tip? napíšte nám mailom

Minister obrany Jaroslav Naď dnes po mimoriadnom rokovaní vlády informoval, že je k dispozícii 13 miliónov testov a do testovania bude zapojených 50 tisíc ľudí.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú tejto výzve plne čeliť a toto pretestovanie realizovať. Do akcie plánujú nasadiť disponibilných všetkých vojakov, hasičov, policajtov, zdravotnícky personál a samosprávu. Ďalej informoval, že v najbližších dňoch budú o všetkom informovať všetkých starostov.

Pilotné plošné testovanie už budúci týždeň

Budúci týždeň 24. – 25. októbra bude prebiehať pilotné pretestovanie okresov Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov.

Celé testovanie bude pod záštitou ozbrojených síl Slovenskej republiky, informoval predseda vlády Igor Matovič. Podľa neho iba armáda môže logisticky zabezpečiť plošné testovanie. Ide o najväčšiu a najzložitejšou logistickú operáciu, ktoré  Slovensko zažilo.

Kollár počas tlačovej konferencie vyzval opozíciu, aby sa k nim pridali. ,,Vždy sme hlasovali za vaše zákony, ktoré mali pomôcť občanom. Prosím vás, teraz nám to vráťte. Nerozbíjajte spoločnosť, ale teraz zatiahnime za jeden povraz. Nebojujete proti nám, ale proti vlastným. Toto nebude mať víťazov. Prehrať môže len občan.” 

Premiér Igor Matovič zatiaľ nepovedal, že testovanie bude povinné. Vláda má však vymyslieť ako by mohli motivovať ľudí, aby prišli dobrovoľne.

Prečítajte si tiež:
Hoaxy a dezinformácie v súvislosti s COVID-19 ustali
n
Plánovanie nasadenia síl na najväčšiu operáciu v dejinách Slovenska. Zdroj: facebook.com/ozbrojenesily
n
Plánovanie nasadenia síl na najväčšiu operáciu v dejinách Slovenska. Zdroj: facebook.com/ozbrojenesily

Nízka funkčnosť testov

Podľa Miroslava Beblavého je vážnejší problém funkčnosť týchto testov. ,,Podľa zmluvy má Eurolab dodať Standard Q Covid-19 Ag test od juhokórejskej firmy Biosensor. Priamo v zmluve je uvedené, že dodávateľ garantuje senzitivitu testu aspoň 93 %. Je to kľúčový parameter – hovorí o tom, že ak máte pozitívnych 100 ľudí, koľko z nich test zachytí. 93 % znamená, že zo 100 pozitívnych je 93 správne identifikovaných ako pozitívnych a 7 naopak ide domov v presvedčení, že sú ok, aj keď nie sú. No a tu je pointa – podľa troch nezávislých meraní v Nemecku, Taliansku a Brazílii dosahuje uvedený test takéto hodnoty len pri ľuďoch s veľkou virálnou záťažou, teda ľuďoch, ktorí sú korony plní. Pri ostatných pozitívnych ľuďoch – chorých aj bez symptómov hodnota dosahuje od 70 % do 92 %. Inými slovami, pustia zo 100 nakazených až 30 domov ako zdravých. Za 40 miliónov. Správa štátnych hmotných rezerv tak nakúpila testy, ktoré zjavne nespĺňajú zmluvné podmienky, aké SAMA určila a sú v zmluve. “

Za testami je podozrivá firma

Súťaž na dodanie 10 miliónov testov v hodnote 43 miliónov eur vyhrala Trnavská akciová spoločnosť Eurolab Lambda. Včera na tlačovej konferencii Matovič informoval: boli tri víťazné firmy a najnižšia cena bola 3,90 eura a najvyššia 4,45 eura. Stredná cena od firmy, z ktorej je najviac testov nakúpených, je 3,95 eura.”  Táto firma má ku dňu 12. 10. dlh voči štátu na sociálnom poistení vo výške 17-tisíc €. Vzniká takto podozrenie na porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Ten neumožňuje zúčastňovať sa súťaží o štátne zákazky neplatičom.

Prečítajte si tiež:
Bill Gates predstavil 3 kroky, ako môžeme zvíťaziť nad pandémiou COVID-19

Mimovládna strana SPOLU, na sociálnej sieti informovala ,,Vyzývame predsedu vlády, aby vyvrátil pochybnosti a vysvetlil okolnosti nákupu testov. Ani v čase pandémie a mimoriadneho stavu nie je možné ohýbať zákon a musí platiť pre každého rovnako.“  Trnavská akciová spoločnosť Eurolab Lambda má sídlo v malom rodinnom dome v Trnave.

Sídlo spoločnosti Eurolab Lambda v Trnave
Sídlo spoločnosti Eurolab Lambda v Trnave
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií