fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Plyny vegetariánov a vegánov smrdia viac ako tých, ktorí jedia mäso

Máte tip? napíšte nám mailom

Nové trendy v životnom štýle tlačia čoraz viac ľudí k tomu, aby skoncovali s terajším životným štýlom a stali sa z nich vegetariáni alebo vegáni s tým, že vegánska strava je najlepším spôsobom, ako bojovať proti zmene klímy. Čomu sa však pri tomto type stravovania nevyhnete? 

Nebolo to tak dávno, čo sme o dôsledkoch konzumácie mäsa písali aj my v Klocheri. Len v krátkosti: V súčasnej dobe poľnohospodárstvo, obzvlášť mäso a mliečne výrobky, zodpovedá za 70 % svetovej spotreby pitnej vody. Rovnako zodpovedá za 39 % z celkového využitia pôdy po celom svete a 19 % emisií skleníkových plynov.

Je jasné, že to, čo zjeme, musíme aj vylúčiť so zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny sa mnohým zlepší pohyb čriev. Tým sa zvyšuje aj produkcia plynov, ktoré v tomto prípade sprevádza silný zápach. 

Zdroj: shutterstock.com

Podľa Liny Roblesovej (odborníčky na výživu z Fakultnej nemocnici Sanitas de La Zarzuela) v rozhovoroch s La Vanguardia môžu zelenina a ovocie, i ďalšie jedlá bohaté na vlákninu, spôsobiť, že budeme produkovať veľké množstvo plynov. To znamená, že ak konzumujete prakticky len toto, nemalo by vás prekvapiť, že sa vaše črevá zapália o niečo viac a plyny sa stanú oveľa viac nápadné. 

Z ktorých druhov ovocia a zeleniny vás budú plyny trápiť ešte o čosi viac, ako ste bežne zvyknutí?

Zo zeleniny kraľuje karfiol, ružičkový kel, šalát, kapusta, artičoky, mangold a špenát. Zvýšenú pozornosť by ste mali mať aj pri konzumácii zemiakov, reďkovky a cibule. Pokiaľ ide o ovocie, vedie ananás, slivka, banán a hrozno.

Zdroj: pexels.com

Tieto plynné zvyšky sa počas trávenia trávia v hrubom čreve v dôsledku fermentácie potravy a vzduchu, ktorý sa prehltne pri jedle. Pozostávajú z dusíka, kyslíka, oxidu uhličitého a niekedy aj z metánu. 

Nezáleží na tom, či preferujete tento životný štýl alebo iný, Lina Roblesová (odborníčka na výživu) v každom prípade radí jesť pomaly a potravu dôkladne požuť. 

Zdroj: upsocl.com

Prečítajte si tiež:
Vieme, ako bude vyzerať nová centrála Apple! Pripomína fakt zaujímavý objekt!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií