fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Po ničivom zemetrasení nasledovalo viac ako 6 000 ďalších otrasov, turecké úrady varujú pred „sekundárnymi pohromami“

Podľa tureckého úradu pre riadenie núdzových situácií 40 týchto otrasov bolo s magnitúdom 5 až 6, jeden mal dokonca 6,6.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.2.2023 (SITA.sk) – Po ničivom zemetrasení, ktoré 6. februára zasiahlo Turecko a Sýriu, zaznamenali v 11 zasiahnutých tureckých provinciách zhruba 6 040 následných otrasov.

Generálny riaditeľ tureckého úradu pre riadenie núdzových situácií (AFAD) Orhan Tatar uviedol, že 40 týchto otrasov bolo s magnitúdom 5 až 6, jeden mal dokonca 6,6. Prvé zemetrasenie udrelo so silou 7,8, o deväť hodín neskôr udrelo zemetrasenie s magnitúdom 7,5.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

Je mimoriadne dôležité držať sa ďalej od poškodených budov a nevstupovať do nich,“ upozornil Tatar na brífingu v Ankare. Tiež varoval ľudí pred „sekundárnymi pohromami“, ako sú zosuvy pôdy a padajúce skaly.

Medzičasom turecké ministerstvo pre životné prostredie a urbanizáciu informovalo, že 105 794 budov v Turecku, ktoré skontrolovalo je buď zničených alebo ťažko poškodených a bude treba ich zbúrať. Z daného počtu sa zrútilo 20 662 budov, uviedlo vo vyhlásení. Poškodené a zničené budovy obsahovali viac ako 384 500 jednotiek, z ktorých väčšina boli byty.

Otrasy si v Turecku a Sýrii vyžiadali okolo 45-tisíc mŕtvych.

Prečítajte si tiež:
Navaľného pravdepodobne presunuli inam, tvrdia jeho spolupracovníci, právnik ho vo väzení nenašiel

Viac k témam: Zemetrasenie, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Po ničivom zemetrasení nasledovalo viac ako 6 000 ďalších otrasov, turecké úrady varujú pred „sekundárnymi pohromami“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií