fbpx
Po slovenských cestách sa preháňal Airbus. Odparkoval na Liptove

Po slovenských cestách sa preháňal Airbus. Odparkoval na Liptove

V noci z pondelka na utorok ste mali možnosť vidieť na našich komunikáciách bizarnú situáciu. Obiehať ste mohli dopravné lietadlo, a to bez toho, aby ste jazdili na lietajúcom aute.

Lietadlo Airbus A320 smerovalo z českej Ostravy až do Liptovskej Ondrašovej (okres Lipt. Mikuláš) cez Makov a Žilinu. Stroj dlhý 38 metrov museli zodpovední rozčleniť na tri časti, aby sa prevoz dal vôbec uskutočniť. Samozrejme, krídla a chvost boli odpojené taktiež.

Lietadlo má len 12 rokov, no z technických príčin už lietať nemôže. Jeho novým pôsobiskom bude Heliport Liptov a pôsobiť bude ako turistická atrakcia, čiže bude slúžiť na výstavné účely. “Pristáť” v Ondrašovej malo už dnes ráno.

Model Airbusu má dolet 5 400 km so 150 pasažiermi na palube. Jeho najväčším konkurentom sú Boeingy 737, 717 a 757.  Vznikol v 70. rokoch a dnes lieta aj jeho vynovená verzia AirbusNeo, ktorá prvýkrát vyletela do výšin v roku 2014. Staršie Airbusy tohto typu lietajú po technických úpravách aj 20 rokov. Celkovo v Airbuse zahynulo 1393 pasažierov, unesený bol 15-krát a 83 nehôd skončilo bez tragédie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  U vojaka vyhral zdravý rozum nad prísnym rozkazom! Jeden z najsilnejších príbehov druhej svetovej vojny
Google+ Linkedin