Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

JE TO VÝZVA: Po viac ako 3-tisíc rokoch sa reštauruje rakva kráľa Tutanchamona

Rakva kráľa Tutanchamona sa nenachádza v slávnom hrobe panovníka. Prvýkrát sa predstaví svetu zrekonštruovaná vo Veľkom egyptskom múzeu.

Rakva azda najznámejšieho faraóna všetkých čias, ktorá aj dnes fascinuje množstvo odborníkov a širokú laickú verejnosť prešla do rúk odborníkov. Dočkala sa tak zaslúženej starostlivosti.

Aj keď britský archeológ Howard Carter objavil hrobku v roku 1922, vonkajšia rakva vyrobená z dreva a zlata zostala napokon v Údolí kráľov doteraz. Tomu je však koniec. Informuje o tom portál All That’s Interesting. Sarkofág previezli za najprísnejších bezpečnostných opatrení. Z Údolia kráľov ho premiestnili do Veľkého egyptského múzea (GEM) v Káhire. Na svoje odhalenie v plnej kráse tak ešte len čaká.

Tím špecialistov stojí pred neľahkou úlohou. Rakva kráľa Tutanchamona potrebuje dôkladnú starostlivosť. „Rakva je vo veľmi zlom stave, je veľmi zhoršená,“ povedala Generálna riaditeľka záchrany a prepravy artefaktov Eissa Zeidan.

„Našli sme veľa trhlín, našli sme veľa chýbajúcich častí, chýbajúcich vrstiev,“ a ako ďalej poznamenala odborníčka, je asi „30 percent poškodená“ v dôsledku tepla a vlhkosti vo vnútri hrobky.

Najprv renovácia hrobky kráľa Tutanchamona

Egypt sa môže už dnes pochváliť zreštaurovanou Tutanchamonovou hrobkou. Vedci na nej pracovali skoro desať rokov. Informoval o tom The Los Angeles Times.

Najvnútornejšia rakva je vyrobená z  rýdzeho zlata, zatiaľ čo stredná rakva je vyrobená z pozláteného dreva a viacfarebného skla.

Egypt má byť prečo takýmto projektom motivovaný. Nezadržateľne sa blíži otvorenie Veľkého egyptského múzea na sklonku roka 2020, ktoré návštevníkom otvorí svoje brány v tesnej blízkosti monumentálnych pyramíd v Gíze. „Okrem troch rakiev (jedna vo vnútri), v ktorých sa nachádza Tutovo telo, bude výstava prezentovať početné relikvie objavené v jeho hrobke,“ prezrádza už teraz All That’s Interesting.

 

Napáchanú škodu budú obnovovať mesiace        

„Vzhľadom na škodu, ktorú odborníci videli, však minister pre starožitnosti Khaled el-Enany uviedol, že jej obnovenie bude trvať minimálne osem mesiacov,“ informuje o tom All That’s Interesting.

Po najväčšom archeologickom objave vôbec, teda objave hrobu kráľa Tutanchamóna a jeho pokladov, boli dve z troch rakiev následne prevezené do Egyptského múzea v Káhire. Vonkajšia rakva ostala v kráľovskej hrobke. „Až v júli, o 97 rokov neskôr, bola rakva odstránená v rámci intenzívnej bezpečnosti, aby mohla byť celý týždeň  dezinfikovaná.“

Keď vedci ukončia práce na pozlátenej rakve a svetu ju predstavia vo Veľkom egyptskom múzeu (The Grand Egyptian Museum), stane sa tak prvýkrát vôbec, čo verejnosť  takto zazrie spolu všetky tri rakvy kráľa Tutanchamona.

Váš názor je pre nás dôležitý: Myslíte si, že prvá prezentácia hrobky kráľa Tutanchamóna priláka viac návštevníkov do nového múzea?

Prečítajte si tiež:

VIDEO Jazero Monte Neme láka instagramerov: POZOR, je toxické!

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií