Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Po vypredanom košickom Kine Úsmev Bariho Ojmiakon zaplnil aj kinosálu v Nových Zámkoch

Pozrite si stručnú foto/videoreportáž z premietania dokumentu Dominika Bariho Ojmiakon v Nových Zámkoch.

Len pripomíname, že Dominik Bari v našom nedávnom rozhovore približuje cestu a nakrúcanie v Ojmiakone, ktorý je najchladnejším obývaným miestom na našej planéte.

Len dve verejné projekcie na Slovensku

Premiéra dokumentu Oymyakon sa konala v rodnom meste režiséra. Vo vypredanom košickom Kine Úsmev ho mali možnosť diváci vidieť dňa 16. decembra 2018 za osobnej účasti tvorcov.

Druhá a zároveň zatiaľ posledná šanca vidieť dokument na veľkom plátne bola na západnom Slovensku 8. januára 2019 v Nových Zámkoch, a to v rámci špeciálneho večera, ktorý pre verejnosť pripravil filmový klub pri Kine Mier.

Na Slovensku boli v pláne len dve verejné projekcie filmu Oymyakon. The Slovak Spectator dokonca zaradil exkluzívnu kino premiéru filmu o najchladnejšom obývanom mieste na Zemi medzi TOP 10 podujatí, ktoré by ste v decembri nemali vynechať.

Pozrite si krátku reportáž z premietania v Nových Zámkoch:

https://www.facebook.com/klocher.sk/videos/554219468391651/

S kritikom Petrom Konečným

Na pódiu zrekonštruovaného kina si diváci užili informáciami nabitú prednášku filmového kritika a publicistu Petra Konečného, ktorý priblížil aktuálnu situáciu v oblasti slovenských dokumentárnych filmov a svoj pohľad na tento žáner.

Prednášku následne vystriedala projekcia filmu Ojmiakon, ktorý poskytol jedinečnú možnosť zažiť, aké to je byť počas zimného mesiaca (od východu do západu slnka) obyvateľom najchladnejšieho obývaného miesta na našej planéte, kde najnižšia nameraná teplota bola neskutočných -71,2 °C.

Miestni obyvatelia ukázali, ako sa dá žiť v mraze a zime. Videli sme ich každodenné starosti či radosti. A predovšetkým zažili výzvy, s ktorými sa denne stretávajú. 

Zdroj: Kino Mier Nové Zámky

Za osobnej účasti režiséra filmu Dominika Bariho sa premietol aj film o filme (making-of) a režisér priblížil natáčanie, prípravu a aj technické a rôzne iné problémy, ktorým musel štáb čeliť.

Zdroj: Kino Mier Nové Zámky

Kto je Dominik Bari?

24-ročný mladý Košičan Dominik Bari režíroval unikátny krátky dokumentárny film, príbeh najchladnejšieho obývaného miesta Ojmiakon – izolovanej dediny, ktorá sa nachádza ďaleko na severe Sibíra.

Film sa dostal do oficiálnych selekcií na medzinárodných festivaloch v Los Angeles, Berlíne, Prahe či Ríme. Dokonca zaznamenal pre Slovensko historický úspech, keď ho Americká filmová akadémia ako prvý slovenský dokumentárny film kvalifikovala na Oscara a zaradila ho na tzv. „long list“ v kategórii „krátky dokument“.

V USA film pomohol spropagovať aj americký herec Leonardo DiCaprio prostredníctvom svojej nadácie Leonardo DiCaprioFDN a podporili ho aj veľké nadnárodné korporácie, ako GoPro či Fjällräven.

 

Článok bol publikovaný v spolupráci s portálom kinema.sk

Autor: Eva Lelovičová Labayová

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií