fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počasie: Búrky k nám zavítajú už v sobotu. Budúci týždeň bude búrlivý

Obdobie sucha na Slovensku zdá sa čoskoro skončí. Studený front prinesie v sobotu prvé zrážky, vyskytnúť sa môžu aj búrky. Budúci týždeň by mal priniesť početnejšie zrážky vrátane búrok.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počasie na Slovensku sa začne v závere týždňa meniť. V piatok sa začne na brázde nízkeho tlaku vzduchu, spojenej s tlakovou nížou nad Barentsovým morom, prehlbovať samostatná tlaková níž. Po jej prednej strane postúpi v sobotu do strednej Európy studený front.

Studený front prinesie v sobotu počas dňa silnejší vietor, ochladenie a na sever a východ územia aj zrážky. Tie by mali byť neusporiadané a malo by preto skôr ísť o nesúvislé prehánky, ojedinele aj búrky.

Kto sa cez víkend zrážok nedočká, ten sa môže tešiť na nasledujúci týždeň.

Nasledujúci týždeň daždivý a s búrkami

Modely GFS, ECMWF aj Arpege sa už niekoľko dní zhodujú na rovnakom scenári. Začiatkom nasledujúceho týždňa by sa v oblasti severného Stredomoria mala prehĺbiť rozsiahla tlaková níž.

Rozsiahla tlaková níž v stredu zdroj WXcharts
Rozsiahla tlaková níž v stredu, zdroj: WXcharts

Pre naše územie to tak bude znamenať prílev síce teplého, no aj vlhkého vzduchu od juhu. Modely rátajú s početnými zrážkami vo viacerých krajinách na Balkáne a vo východnej časti strednej Európy vrátane Slovenska.

Počasie by malo byť daždivé a mimoriadne premenlivé, modely rátajú aj s prvými výraznejšími búrkami tohto roka.

Prečítajte si tiež:
K Európe sa blíži post-tropická búrka. Slovensko čakajú obrovské búrky

Pravdepodobnosť daždivého týždňa je veľmi vysoká, sucho tak na Slovensku môže konečne skončiť. O ďalšom vývoji situácie, najmä nasledujúceho víkendu vás budeme informovať. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií