Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počet žien v poslaneckých kluboch je nízky, výnimkou je iba Progresívne Slovensko. Ktorý klub je čisto mužský?

V najsilnejšom 41-člennom poslaneckom klube strany Smer-SD v Národnej rade SR sú len tri ženy.

5.11.2023 (SITA.sk) – Zastúpenie žien v poslaneckých kluboch politických strán je nízke. Jedinú výnimku tvorí hnutie Progresívne Slovensko, ktoré má vo svojom 32-člennom klube rovnaký počet žien ako mužov – 16.

Hnutie zároveň malo ako jediný politický subjekt vyskladanú kandidátku tak, že polovicu mien tvorili ženy.

Šimkovičová je ministerkou

V najsilnejšom 41-člennom poslaneckom klube strany Smer-SD v Národnej rade SR sú len tri ženy. Ani jednu ženu nemá najmenší, 10-členný klub Slovenskej národnej strany (SNS).

Za národniarov bola síce zvolená Martina Šimkovičová, tá však odišla na kreslo ministerky kultúry a jej miesto v parlamente obsadil náhradník Adam Lučanský, syn zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Klub KDH vedie žena

Klub strany Hlas-SD s 27 členmi má len dve ženy, rovnaký počet poslankýň má aj 15-členný klub Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia. V jedenásťčlennom klube strany Sloboda a Solidarita sú tri.

Klub Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) s 12 členmi má dve poslankyne, z toho jedna je zároveň predsedníčkou klubu – Martina Holečková. Všetky ostatné kluby vedú muži.

Viac k témam: Politické strany, ženy v parlamente
Zdroj: SITA.sk – Počet žien v poslaneckých kluboch je nízky, výnimkou je iba Progresívne Slovensko. Ktorý klub je čisto mužský? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií