fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pochoduj alebo zomri: Nový dokument o Slovákoch a Čechoch v radoch francúzskej cudzineckej légie čaká televízna premiéra

Máte tip? napíšte nám mailom

Vojnový film Pochoduj alebo zomri čaká televízna premiéra!

Dokumentárnu snímku, ktorá vznikla v koprodukcii RTVS a Českej televízie, si môžu diváci pozrieť v stredu 27. júna na Dvojke.

Takmer hodinový film ponúka skutočný príbeh mladých Slovákov a Čechov, ktorí bojovali v radoch francúzskej cudzineckej légie v Indočíne.

Titul Pochoduj alebo zomri nakrútil režisér Michael Kaboš (v roku 2013 sa ako kameraman podieľal na filme Všetky moje deti, kde ústrednú postavu stvárnil farár Marián Kuffa).

Po roku 1948 sa mnohí Česi a Slováci rozhodli bojovať proti komunizmu. V službách cudzineckej légie a americkej armády bojovali a umierali v neľudských podmienkach na ďalekých bojiskách Vietnamu.

“Kto bude rýchlejší a presnejší, ten žije,” zaznieva v krátkej ukážke. Film je plný podobných mrazivých slov, milovníci histórie a vojnových tém si určite prídu na svoje. Dosť na tom spraví aj fakt, že nejde o akýsi americký trhák s prehnanými efektmi, ale o dokument.

Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa mnohí mladí Česi a Slováci rozhodli odísť do emigrácie. Časť z nich vstúpila do služieb cudzineckej légie; niektorí pre vidinu dobrého zárobku, iní videli v légii možnosť, ako aktívne bojovať proti komunistom. Stovky mladých Čechov a Slovákov tak bojovali v Indočíne v radoch francúzskej cudzineckej légie, ďalší ako vojaci americkej armády. Nasadenie Čechov a Slovákov vo francúzskej armáde bolo dokonca najväčšie od konca druhej svetovej vojny.

Prečítajte si tiež:
Spýtaj sa vašich. Predstavujeme vám unikátny projekt pripomínajúci udalosti z Augusta '68

Bojovali v neľudských podmienkach džungle, prenasledovaní všadeprítomným nepriateľom aj tropickými chorobami. Mnohí zahynuli a ich hroby zostali zabudnuté. Živí závideli mŕtvym. Mnohí sa vyznamenali v službách ako francúzskej, tak aj americkej armády. Napriek tomu sa o nich veľa nehovorí. Francúzi aj Američania v Indočíne prehrali, aj keď komunizmus nakoniec v Československu taktiež nezvíťazil. A kam patria tí, ktorí bojovali a prežili? Sú porazení či víťazi? Alebo len zmätení dobrodruhovia, ktorých tam zavial osud?

Nenechajte si ujsť Pochoduj alebo zomri v stredu 27. júna o 20:20 na Dvojke.

Zdroje: http://www.teraz.sk/kultura/dokumentarny-film-pochoduj-alebo-zomri/333257-clanok.htmlhttp://www.rtvs.sk/televizia/program/13482/160360?__hsfp=13144ord%3Ddt

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií