Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podávatelia sťažností na nezákonné odpočúvanie musia najprv využiť Trestný poriadok, rozhodol Ústavný súd

Ak tak bez dôvodov hodných osobitného zreteľa neurobí, ústavný súd jej ústavnú sťažnosť odmietne ako neprípustnú.

11.7.2024 (SITA.sk) – Osoba, ktorá tvrdí, že jej odpočúvaním v rámci trestného konania boli porušené jej práva na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie alebo základné právo na ochranu súkromia musí pred podaním ústavnej sťažnosti vyčerpať dostupné prostriedky nápravy, ktoré jej poskytuje Trestný poriadok v rámci trestného konania.

Ak tak bez dôvodov hodných osobitného zreteľa neurobí, ústavný súd jej ústavnú sťažnosť odmietne ako neprípustnú. Vyplýva to z uznesenia pléna Ústavného súdu SR pri rozhodovaní o zjednotení odlišných právnych názorov rôznych senátov.

Väčší rozsah práv a slobôd

Slovenský právny poriadok podľa ústavného súdu nepripúšťa použitie nezákonne získaného dôkazu, teda v podstate poskytuje dotknutým osobám, proti ktorým sa vedie trestné konanie, väčší rozsah základných práv a slobôd.

Z uvedeného vyplýva, že oddelené posudzovanie procesnej roviny využívania informačno-technických prostriedkov v súvislosti so základným právom na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie a hmotnoprávnej roviny v súvislosti so základným právom na ochranu súkromia nie je celkom aplikovateľné,“ konštatuje súd.

Hodnotenie zákonnosti dôkazov

Ústavný súd tiež pripomína, že hodnotenie zákonnosti dôkazov patrí do právomoci orgánov činných v trestnom konaní a všeobecných trestných súdov rozhodujúcich o vine a treste.

Toto posúdenie sú povinné realizovať ex offo, a hoc nemajú právomoc zrušiť rozhodnutie, ktorým bol vydaný súhlas či príkaz na použitie informačno-technických prostriedkov, majú právomoc konštatovať nesplnenie podmienky zákonnosti a na ňu nadväzujúce porušenie práva dotknutej osoby na súkromie,“ vysvetlil ústavný súd.

Dodal, že ak by do tohto procesu vstupoval vo fáze prípravného konania, konania pred súdom rozhodujúcim o vine a treste alebo konania o následných opravných prostriedkoch, vstupoval by do sféry ich právomoci, čo by znamenalo porušenie princípu subsidiarity právomoci ústavného súdu.

Viac k témam: Odpočúvanie, trestné konanie, Trestný poriadok, ústavná sťažnosť
Zdroj: SITA.sk – Podávatelia sťažností na nezákonné odpočúvanie musia najprv využiť Trestný poriadok, rozhodol Ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií