fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podniky sa naďalej bojujú s vysokými cenami energií, bez štátnej pomoci nebudú mnohé z nich schopné vyrovnať nedoplatky

Asociácia vyzýva vládu, aby v súvislosti s energetickou krízou začala urýchlene konať.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.4.2023 (SITA.sk) – Ubytovacie zariadenia a gastro prevádzky sa ešte stále vyrovnávajú s extrémnymi nedoplatkami za energie. Viac než polovica z nich pritom bez štátnej pomoci nebude schopná svoje záväzky korektne vyrovnať.

Kompenzačná výzva

Podniky v tomto odvetví svoju nádej vkladali do avizovanej kompenzačnej výzvy, ktorá by im pomohla pokryť aspoň časť nákladov z minulého roka.

Ako v pondelok informovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), výzvu za mesiace od októbra do decembra minulého roka Ministerstvo hospodárstva SR pravdepodobne nezverejní. Podľa asociácie argumentuje tým, že na to chýba politická vôľa.

Hazard s tisíckami podnikov

Asociácia vyzýva vládu a predsedov jednotlivých koaličných strán, aby upustili od politikárčenia a v súvislosti s energetickou krízou začali urýchlene skutočne plniť svoju úlohu.

„Z osobných stretnutí na ministerstve hospodárstva vyplynulo, že spustenie výzvy a kompenzácie pre podniky za štvrtý kvartál minulého roka sú výhradne politickým rozhodnutím, na ktoré, žiaľ, momentálne chýba politická vôľa, čo považujem za neprípustný hazard s tisícami podnikov,“ upozornil prezident AHRS Marek Harbuľák. Ten zároveň prízvukuje, že štát v súvislosti s energetickou krízou svoju úlohu nezvládol.

Prečítajte si tiež:
Minimálna hodnota gastrolístkov má od septembra opäť stúpnuť, zvýšil sa index jedál a nealko nápojov

„Za obdobie august až september minulého roka vyplatilo ministerstvo hospodárstva žiadateľom o kompenzáciu celkovo 107 miliónov eur, čo predstavuje len zhruba tretinu alokovanej sumy pre tento účel, čo považujem za nedostatočné,“ dodal Harbuľák.

Prieskum o cenách

AHRS tvrdí, že situácia v HORECA sektore v súvislosti s energetickou krízou zostáva alarmujúca. Z prieskumu organizácie o cenách elektrickej energie a plynu v období od októbra do decembra minulého roka vyplýva, že v danom čase nakupovala takmer polovica prevádzok energie za výrazne vyššie ako zastropované ceny.

Práve v tomto období vznikli väčšine prevádzok v sektore masívne nedoplatky za energie. Nádejou pre slovenské ubytovacie zariadenia a gastro prevádzky bola avizovaná kompenzačná schéma za štvrtý kvartál minulého roka, ktorá by im pomohla pokryť aspoň čas zvýšených nákladov.

Z tohto dôvodu sa asociácia ešte v januári obrátila priamo na ministra hospodárstva Karla Hirmana (Demokrati) a požiadala ho o urýchlené zverejnenie výzvy na kompenzáciu vysokých cien energií aj za október až december 2022. Ani po mesiacoch sa však situácia nikam nepohla.

Viac k témam: Ceny energií, Finančná pomoc
Zdroj: SITA.sk – Podniky sa naďalej bojujú s vysokými cenami energií, bez štátnej pomoci nebudú mnohé z nich schopné vyrovnať nedoplatky © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Dôchodcovia požiadali prezidentku Čaputovú, aby nepodpísala zmeny v dôchodkovom systéme
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií