fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podpora filmovej tvorby na Slovensku. Začína sa črtať jeden veľký sen

Máte tip? napíšte nám mailom

Od 1. januára 2014 Audiovizuálny fond na Slovensku poskytuje finančné prostriedky na podporu realizácie veľkých zahraničných či domácich filmových produkcií a koprodukcií. Konečne na to ale začínajú nadväzovať aj iné projekty.

Ide o podporu vo výške 20% oprávnených výdavkov. To znamená, že všetky peniaze, čo na Slovensku spoločnosti preinvestujú, sa po riadnom zdanení vrátia samotným spoločnostiam do sumy už spomínaných 20%. Ide o naozaj dobrý začiatok, čo sa týka rozbehnutia filmovej tvorby u nás. Filmové štúdiá v Bratislave na Kolibe už nestačia a nevyhovujú zahraničnej produkcií na tvorbu veľkých filmových diel. Preto Ministerstvo kultúry už skôr prišlo s nápadom postaviť nové ateliéry v Bratislave.

Spoločnosť Solid Enterprise plánuje výstavbu filmových štúdii v našom hlavnom meste. Pozmenený projekt, dokonca niekoľkokrát zväčšený, bude niesť názov Film park Jarovce. Zatiaľ nie je vydané stavebné povolenie, no hneď ako bude, plánuje sa začať s výstavbou, ktorá by mala trvať sedem rokov. Celý komplex by mal stáť 103 miliónov eur a štúdiá by mali zaberať územie o rozlohe 276, 046 štvorcových metrov, z čoho samotná zastavaná plocha by mala tvoriť až 58, 866 štvorcových metrov. Zamestnanosť by si tu malo nájsť 320 ľudí. Pribudne nová plocha zelene, vodná plocha s plážou a biokoridor. Pôjde o doteraz najmodernejšie filmové štúdiá v strednej Európe, ktoré poskytnú podporu nielen zahraničným filmárom, ale aj tým tuzemským.

Prečítajte si tiež:
Nádherné fotky sa môžu stať realitou. Toto je 11 trikov, na ktoré často zabúdame

Štúdiá Pixar

Stavba bude prebiehať na tri etapy a každá bude schopná pracovať samostatne. V prvej etape vyrastie technologické centrum pre filmovú a televíznu produkciu. Výstavba by mala trvať 2 roky. Druhá etapa zahŕňa rozšírenie centra, kde sa bude nachádzať školiace centrum pre audiovizuálnu tvorbu. V poslednej tretej etape by mal vzniknúť kreatívny park na výrobu exteriérovej filmovej produkcie.

Podobné zámery sú na Slovensku už dlhšie, takže naozaj verím, že sa ich raz (v najbližšej budúcnosti) aj dočkáme. Momentálne prebieha pripomienkové konanie s verejnosťou a uvidíme, ako to bude pokračovať. Preto je podobný vznik zákonu o vrátení peňazí v podobe dotácie pre filmové spoločnosti naozaj výborný začiatok. Prínos pre Slovensko to môže mať najmä v podobe cestovného ruchu. Turistov určite bude zaujímať, kde sa natáčajú ich obľúbené filmy či seriály. V dlhšom intervale by to znamenalo aj samozrejme viac míňania peňazí na kúpu občerstvení či suvenírov v lokalitách natáčania či v Jarovciach. To by malo za následok väčší výber spotrebných daní a rozhýbanie ekonomiky. Automobilky to tu predsa nemôžu tiahnuť večne.

Prečítajte si tiež:
Stimulácia týchto 7 bodov na nohe vás zbavia stresu a podporia zdravie tela!

Treba myslieť pozitívne a optimisticky, takže som sám zvedavý, aké filmy a akých hercov by mohlo Slovensko v budúcnosti prilákať a musím povedať, že sa už neviem dočkať.

Zdroj: culture.gov.sk
Zdroj obrázkov: google.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií