fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podvod alebo skutočnosť? Cardiffský obor!

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudská dôvera nepozná hraníc. Hlavne vtedy keď predložené dôkazy majú preukázať nadprirodzené skutočnosti. To sme si mohli všimnúť už naozaj niekoľkokrát. Priblížme si teda jednu takúto „skutočnosť“.

„Cardiffský obor“. Nie, nie je to názov nijakého filmu, ale jedného z prípadov, ktorý je dodnes označovaný za najväčší podvod americkej histórie. Všetko začalo v októbri 1869, keď sa farmár William C. Newell rozhodol vykopať studňu za svojou stodolou v newyorskom Cardiffe. Robotníci pri hĺbení narazili na trojmetrovú skamenelú postavu. Za chvíľku sa táto postava stala senzáciou vďaka Georgovi Hullovi.

Autentickosť tohto nálezu nebola samozrejme jednoznačná. Hull však tieto špekulácie využil na svoju publicitu. S celým týmto artefaktom vyšiel na celoamerické turné. Na tú dobu samozrejme zarobil obrovské množstvo peňazí. Pravda ukrytá pod nánosom senzácie ale bola naozaj veľmi prostá.

George Hull bol skutočne veľmi podnikavý. Bol schopný využiť každej príležitosti, ale dokázal si ju aj obratne pripraviť. Po hádke s kresťanským kazateľom,  v ktorej šlo o to, či žili v biblických časoch aj obri, prišiel Hull na zaujímavý nápad. Využiť dôverčivosť ľudí. Najal si sochára z Chicaga, ktorý na základe Hullových predstáv vytesal zo sadrovca trojmetrovú  postavu. Potom zaplatil farmárovi Willovi C. Newellovi, aby mohol túto sochu zakopať na jeho pozemku. Stačilo už len počkať asi niečo vyše roka a na presne určenom mieste začať kopať studňu.

Prečítajte si tiež:
Len 13-ročné dieťa popíjalo na ulici alkohol! Takto na jeho pitie reagovali Česi

Naozaj, podarený výmysel. A ak aj Vás zaujíma ako vyzerala táto socha či proces vyťahovania zo zeme, pozrite si obrázky priložené k článku.

Zdroj: history.com
Obrázky – 1., 2., 3.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií