Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Som senior, ktorý sa nedá oklamať! Polícia pomáha starším ľuďom, ktorí často naletia podvodníkom

Môžu prísť aj o celoživotné úspory

Bratislava 31. mája (TASR) – Som senior, ktorý sa nedá oklamať! To je názov novej preventívnej kampane, ktorú polícia pripravila pre seniorov.

Upozornenia by vďaka nej mali mať starší občania vždy poruke a na očiach. Polícia chce kampaňou prispieť k zníženiu rizika páchania trestných činov na starších ľuďoch.

Na vchodové dvere, bráničky či k telefónu

„Policajní preventisti po celom Slovensku budú seniorom distribuovať nálepky s týmto heslom a s podtitulom Podvodník, mňa neokradneš! Policajti budú seniorom odporúčať, aby si tieto nálepky nalepili na vchodové dvere, na bráničky rodinných domov, prípadne do spoločných priestorov na chodbe, alebo priamo na miesto, kde majú umiestnenú pevnú linku, alebo kde si pokladajú mobilný telefón,“ vysvetlil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Zdroj: facebook.com/Polícia Slovenskej republiky (screenshot z videa)

Seniori tak budú mať podľa jeho slov neustále na očiach jednoduché posolstvá od polície. V prípade, ak by na nich podvodník cez telefón vyvíjal psychický nátlak, vďaka nálepke si spomenú na rady od polície. „Nálepky tiež môžu odradiť potenciálnych podvodníkov, ktorí keď ich uvidia pri obydliach seniorov, zvážia, či sa ich pokúsia oklamať,“ doplnil.

V rámci prevencie organizuje polícia pravidelne aktivity pre seniorov. „Policajti a policajtky sa každý týždeň stretávajú či už individuálne, alebo skupinovo so seniormi, ktorých predovšetkým varujú pred podvodnými konaniami iných osôb, ale diskutujú napríklad aj o bezpečnosti v doprave z pohľadu chodcov,“ priblížil Slivka s tým, že seniori sú naďalej častým terčom pokusov o podvod.

Nová kampaň pre seniorov

NOVÁ PREVENTÍVNA KAMPAŇ PRE SENIOROV: NÁLEPKY NA DVERE, CHLADNIČKY ČI BRÁNIČKY NA ODRADENIE ZLODEJOV!Mnoho seniorov dnes už nenaletí podvodníkom, ale stále existujú prípady, keď prichádzajú o tisícky eur. Práve preto polícia predstavuje nový projekt, aby seniori mali bezpečnostné varovanie vždy na očiach.Policajný zbor prostredníctvom preventívnej činnosti organizuje pravidelne množstvo preventívnych aktivít pre seniorov. Policajti a policajtky sa každý týždeň stretávajú či už individuálne alebo skupinovo so seniormi, ktorých predovšetkým varujú pred podvodnými konaniami iných osôb, ale diskutujú napríklad aj o bezpečnosti v doprave z pohľadu chodcov.Seniori sú naďalej častým terčom pokusov o podvod a niekedy prichádzajú o tisíce eur. Podvodníci si vymýšľajú legendy o nehodách príbuzných seniorov, prípadne predstierajú kontrolu plynomerov, elektromerov a podobne. Policajný zbor eviduje zvýšený počet prípadov, keď sa seniori nedali nachytať a podvodníkom ich vymyslené historky neuverili. Napriek tomu sa stále vyskytnú situácie, keď prídu o svoje celoživotné úspory. Práve z toho dôvodu sa Policajný zbor rozhodol priniesť preventívnu kampaň „SOM SENIOR, KTORÝ SA NEDÁ OKLAMAŤ!“. Policajní preventisti po celom Slovensku budú seniorom distribuovať nálepky s týmto heslom a s podtitulom „PODVODNÍK, MŇA NEOKRADNEŠ!“. Policajti budú seniorom odporúčať, aby si tieto nálepky nalepili na vchodové dvere, na bráničky rodinných domov, prípadne do spoločných priestorov na chodbe alebo priamo na miesto, kde majú umiestnenú pevnú linku alebo kde si pokladajú mobilný telefón. Seniori tak budú mať neustále na očiach jednoduché posolstvá od polície a v prípade, že by na nich podvodník na druhom konci linky vyvíjal značný psychický nátlak, vďaka nálepke si spomenú na rady od polície. Nálepky tiež môžu odradiť potenciálnych podvodníkov, ktorí keď ich uvidia pri obydliach seniorov, zvážia, či sa ich pokúsia oklamať.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Čtvrtek 30. května 2019

Neustále omieľané sú príbehy o nehodách

Ozrejmil, že podvodníci si vymýšľajú príbehy o nehodách príbuzných seniorov, prípadne predstierajú kontrolu plynomerov, elektromerov a podobne. Podotkol však, že polícia eviduje zvýšený počet prípadov, keď sa seniori nedali nachytať a podvodníkom ich vymyslené historky neuverili. Napriek tomu sa stále vyskytnú situácie, keď prídu o svoje celoživotné úspory.

Pripomíname prípad z februára, kedy sme informovali o tom, že dôchodcovia v Japonsku nie sú obeťami, ale, naopak, zločincami. Stúpa kriminalita v prípade seniorov, ktorí nechcú platiť účty a radšej vykonajú priestupok a zadarmo budú žiť vo väzení, kde sa o nich postarajú.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií