fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pohreb významného umelca Juraja Jakubiska bude v Prahe v Katedrále sv. Víta

Smútiacim hosťom sa prihovorí rodinný priateľ Jakubiskovcov exprezident Václav Klaus.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.3.2023 (SITA.sk) – Pohreb významného umelca sa bude konať iba v Prahe v Katedrále sv. Víta, kde sa uskutoční aj zádušná omša.

Príhovor exprezidenta

Smútiacim hosťom sa prihovorí rodinný priateľ Jakubiskovcov exprezident Václav Klaus. Na poslednej rozlúčke bude spievať Katarína Knechtová pieseň Môj Bože, ktorá vznikla v súvislosti s jeho filmom Báthory. Je inšpirovaná stredovekými náboženskými žalmami a v texte využíva staroslovenčinu.

Juraj Jakubisko debutoval s filmom Kristove roky (1967) a odvtedy vytvoril spolu 15 celovečerných filmov v osobitnom štýle. Napríklad film Tisícročná včela (1983) bol ocenený československými novinármi ako najlepší film osemdesiatych rokov, Vtáčkovia, siroty a blázni (1965) ako najlepší film rokov šesťdesiatych.

Kultové filmy režiséra

Film Perinbaba (1985) sa stal národnou slovenskou rozprávkou, na ktorej dodnes vyrastajú ďalšie generácie. Za ďalšie kultové filmy jeho tvorby sa považujú aj Sedím na konári a je mi dobre (1989), Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), či Nejasná správa o konci sveta (1997).

Film Dovidenia v pekle, priatelia bol komunistickou cenzúrou zastavený a dokončený až po 20 rokoch. Jeho film Báthory sa stal v roku 2009 najúspešnejším filmom všetkých čias na Slovensku a najúspešnejším titulom roku v Čechách. Divákov čaká uvedenie posledného filmu Juraja Jakubiska – Perinbaba a dva svety, na ktorom pracoval niekoľko rokov. Koproducentom pokračovania kultovej Perinbaby je televízia JOJ.

Prečítajte si tiež:
Oscar 2023: Galavečer patril filmu Všetko, všade, naraz. Získal sedem zlatých sošiek (foto)

Poslednú rozlúčku bude vysielať ako jediná slovenská televízia JOJ 24 naživo v sobotu 4. marca o 13:00.

Viac k témam: Pohreb, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Pohreb významného umelca Juraja Jakubiska bude v Prahe v Katedrále sv. Víta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií