fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pojednávanie s exšéfom Matice slovenskej Markušom pokračuje, vec by sa už mala ukončiť

Jozefa Markuša už prvostupňový súd raz odsúdil, ale odvolací súd mu prípad vrátil.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.3.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava III by v stredu 22. marca malo pokračovať pojednávanie s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Ako ešte v decembri 2022 povedal predseda senátu Karol Posluch, predpokladá, že vec by na nasledujúcom marcovom pojednávaní mohla byť ukončená.

Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Jozefovi Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu viac ako 202-tisíc eur Jozef Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel. Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda. Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

Prečítajte si tiež:
Letné výpredaje sú silnejšie než vlani

Viac k témam: Súdy
Zdroj: SITA.sk – Pojednávanie s exšéfom Matice slovenskej Markušom pokračuje, vec by sa už mala ukončiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií