Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pojednávanie v kauze príbuzného exministra Žigu zrušili pre práceneschopnosť obžalovaného

Termín pojednávania vytýčený na piatok 27. októbra ostáva v platnosti.

20.10.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku zrušil hlavné pojednávanie s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a exministra životného prostredia Petra Žigu Štefanom Žigom, ktoré sa malo uskutočniť v pondelok 23. októbra.

Úplatky v hodnote 175-tisíc eur

Ako uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, dôvodom je práceneschopnosť obžalovaného. Termín pojednávania vytýčený na piatok 27. októbra podľa nej ostáva v platnosti. Štefan Žiga je súdený pre trestný čin podplácania.

Podľa obžaloby Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

Kauza Valčeky

Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Štefanovi Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

Viac k témam: kauza Valčeky, Korupcia, Paragraf 363 Trestného poriadku, Podplácanie, Pojednávanie, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Pojednávanie v kauze príbuzného exministra Žigu zrušili pre práceneschopnosť obžalovaného © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií