Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pokles tržieb maloobchodných predajní pokračoval aj v máji, spotreba domácností naráža na svoje limity

 Výsledok negatívne ovplyvnil pokles tržieb nešpecializovaných predajní. 

6.7.2023 (SITA.sk) – Medziročný pokles maloobchodných tržieb pokračoval aj v máji, a to o 8,5 %. Výsledok odvetvia negatívne ovplyvnil podľa Štatistického úradu SR najmä 9-percentný pokles tržieb podielovo najvýznamnejších nešpecializovaných predajní, kam sú zaradené hyper a supermarkety.

Predajne s tovarom pre domácnosť sú v poklese

V dvojcifernom poklese naďalej zotrvali tržby v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť o takmer 19 %, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky.

Výraznejšie zníženie zaznamenali aj tržby v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napr. s obuvou, textilom či drogériou o viac ako 12 %.

Zvýšenie tržieb zaznamenali predajne s technikou

Od horšieho celkového výsledku uchránil maloobchod podľa úradu viac ako tretinový rast tržieb predajní pohonných látok.

Ich rýchly rast bol však významne ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek od začiatku roka 2023 v dôsledku preklasifikovania ich hlavnej činnosti do maloobchodu.

O viac ako 17 % sa zvýšili tržby ešte špecializovaným predajniam s počítačmi a komunikačnou technikou.

Očakáva sa rast spotreby v domácnostiach

Utlmené maloobchodné tržby v druhom štvrťroku naznačujú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka aj vývoj spotreby domácností, kde bude proti sebe bude pôsobiť rast spotreby v službách na jednej strane a oslabenie aktivity v maloobchodných predajniach na strane druhej.

„Podľa našich očakávaní jemne preváži druhý spomínaný faktor, čo spôsobí negatívny príspevok k rastu ekonomiky,“ povedal Horňák.

Tento by však mal byť podľa neho vyvážený inými zložkami, napríklad investíciami, a ekonomika ako celok by mala rásť solídnym tempom.

„Reálny rast spotreby domácnosti nateraz očakávame od prvého štvrťroka 2024, kde by sa mohol výraznejšie prejaviť pozitívny vývoj reálnych miezd predpokladaný v závere tohto roka,“ dodal Horňák.

Domácnosti ovplyvňuje vysoká inflácia

Aj podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka bude spotreba domácnosti narážať na svoje limity plynúce najmä z rekordne vysokej inflácie a mala by tak ostať utlmená aj v nasledujúcich mesiacoch. „Hoci svoje dno už najskôr našla alebo sa k nemu už minimálne priblížila,“ uviedol analytik.

Na rozdiel od záveru minulého roka ju už nedokážu podporovať úspory. Najmä domácnosti nižšej strednej a nízkopríjmovej skupiny už totiž pravdepodobne vyčerpali podstatnú časť svojich finančných vankúšov.

„Očakávané zmiernenie inflácie a opätovne obnovenie mierneho rastu reálnych príjmov domácnosti by síce mohlo smerom k záveru roka stabilizovať spotrebu, nízke úspory domácnosti i vyššie úroky však najskôr budú brániť jej rýchlemu zotaveniu,“ dodal Koršňák.

Viac k témam: domáca spotreba, Inflácia, Maloobchod, Tržby
Zdroj: SITA.sk – Pokles tržieb maloobchodných predajní pokračoval aj v máji, spotreba domácností naráža na svoje limity © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií