fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vodiči, pozor: Pokuty za používanie mobilov za volantom sa zdvojnásobia

Máte tip? napíšte nám mailom

Novela zákona o cestnej premávke môže poriadne prevetrať vašu peňaženku. Pokuty za používanie mobilov za volantom sa zdvojnásobia.

Novela zákona o cestnej premávke je, takpovediac, za dverami. Účinnosť nadobudne 1. decembra 2019. Nové zmeny nastanú  v pravidlách cestnej premávky, pri vodičských oprávneniach, evidencii vozidiel a sankcií. Zavedie sa tiež 365-dňová diaľničná známka.

Novela zákona o cestnej premávke zaostruje aj na telefonovanie počas jazdy. Nariadenie sa bude vzťahovať aj na iné telekomunikačné zariadenia. Pokuty za používanie mobilov za volantom sa zdvojnásobia. Prinášame podrobnosti.

Pozrite si tiež  video, v ktorom Americká Automobilová Asociácia poskladala rôzne reálne zábery vodičov, ktorí sa okrem šoférovania venujú písaniu správ alebo telefonovaniu. 

Vodič sa už nevyhovorí, že v ruke mobil len držal

„Zákaz používať telefónny prístroj okrem telefonovania s hands free sa upravil tak, aby bolo zakázané ho aj držať v ruke a aby sa toto pravidlo okrem telefónu vzťahovalo aj na iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenia,“  informuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR.

K zmene v ustanovení sa slová „používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím” nahrádzajú slovami „držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia” sa pristúpilo z dôvodu nejednoznačnosti výkladu pojmu používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla a častej situácie v praxi, keď vodiči oponujú, že nepoužívali mobil, len ho držali v ruke (zdĺhavé a náročné objasňovanie skutku). Informujú o tom Právne noviny.

Prečítajte si tiež:
Zabudnite na každodenné nabíjanie – tento smartfón vydrží bez nabíjačky 50 dní

Prečítajte si tiež :

Denník taxikára plný smiechu i bizarností: Príbehy zo slovenských ulíc (2.časť)

Polícia zaostrí svoju pozornosť aj na iné zariadenia. „Toto bude platiť pre telefónny prístroj, ako aj pre iné, predovšetkým hovorové alebo audiovizuálne záznamové zariadenie (napríklad kamera),“ ozrejmujú Právne noviny.

Pozor na ladenie staníc a navigáciu

Zákon povoľuje používať vodičovi len telefónne a iné vyššie spomenuté prístroje, ktoré nevyžadujú zdĺhavé procesy používania.

„Obsluhovaním takýchto zariadení, resp. vykonávaním inej obdobnej činnosti, ktorá nesúvisí s vedením vozidla,  sa však nechápe vykonanie jednoduchých úkonov – napríklad pridanie hlasitosti rádia, či zapnutie klimatizácie jedným stlačením, ale komplikovanejšie a zdĺhavejšie procesy, ako ladenie staníc autorádia, zadávanie cieľa cesty do navigácie. Takáto činnosť bude počas jazdy zakázaná.“

Nariadenie sa nevzťahuje na zariadenia, ktoré sa ovládajú prostredníctvom doplnkových funkcií na uľahčenie ich obsluhy (napríklad prostredníctvom multifunkčného volantu). „Takáto činnosť neodpútava pozornosť vodiča natoľko, aby bola kvalifikovaná ako porušenie novelizovaného ustanovenia.“ 

Prehľad všetkých zmien v novelizovanom zákone o cestnej premávke si môžete prezrieť po prekliku TU.

Prečítajte si tiež:
TEST: Ford Puma je po takmer 20 rokoch späť. Stojí novinka za to?

Zdroj: minv.sk, pravnenoviny.sk

Váš názor je pre nás dôležitý. Ako sa vám pozdávajú pokuty za používanie mobilov za volantom?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií