Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Policajní odborári kritizujú v otvorenom liste ministerstvo vnútra, dôvodom sú nedôstojné podmienky, nízke mzdy i nadčasy

Rada predsedov OZP v SR preto vyzvala ministra vnútra na okamžité konanie.

21.6.2024 (SITA.sk) – Odborový zväz polície (OZP) SR kritizuje ministerstvo vnútra za nezáujem a nedostatok konkrétnych opatrení na zlepšenie podmienok príslušníkov Policajného zboru (PZ). Podľa rady predsedov základných organizácií OZP v SR sa súčasná situácia v PZ dostala na najnižší počet členov od jeho založenia.

Otvorený list

V otvorenom liste adresovanom ministrovi vnútra SR Matúšovi Šutajovi Eštokovi rada predsedov tvrdí, že napriek opakovaným prísľubom a uisteniam stále nevidí žiadne hmatateľné kroky na zlepšenie platových a pracovných podmienok.

„Aj napriek Vášmu prísľubu, slovu ,chlapa‘, ktorý ste nám dali v decembri minulého roku, OZP SR neregistruje žiadny konkrétny materiál, ktorý by nám umožnil snívať o novej platovej koncepcii,“ napísali v liste. Odborári poukázali na to, že príslušníci polície pracujú v nedôstojných podmienkach, v starých a plesnivých budovách, s nespoľahlivou technikou a nízkymi mzdami. „Príslušníci Policajného zboru slúžia v nezávideniahodných podmienkach, ale slúžia, lebo chcú, lebo si zvolili toto životné poslanie,“ uviedla rada predsedov.

Nedostatok personálu a vysoké množstvo nadčasov

Odborári zároveň poukázali na vážny nedostatok personálu a vysoké množstvo nadčasov. „Niekoľko posledných rokov a rôznych reforiem viedlo len k prepadu personálnych kapacít zboru, k náboru uchádzačov namiesto ich výberu a aj napriek tomu nespôsobili vyrovnanie odchodov starých vyslúžilých policajtov príjmom nových,“ vysvetlili v liste. Rada predsedov OZP v SR preto vyzvala ministra vnútra na okamžité konanie.

„Aj my máme svoju trpezlivosť, vyzývame Vás preto, pán minister, ,nedívajte sa nečinne‘ na našu decimáciu, naše podlomené zdravie, rozpadávajúce sa rodiny, na naše rozbité stoly, nefunkčné stroje, staré uniformy, plesnivé steny, nevyrovnanie sa naším príjmom priemernej mzde v národnom hospodárstve, a konajte,“ uviedla rada predsedov s tým, že ak minister nezasiahne, bude to práve on, kto zhasne posledné svetlo a dá zámok na Policajný zbor.

Na záver OZP SR odkázala všetkým policajtom, ale aj sympatizantom, ktorí podporujú ich výzvu, aby označili seba či motorové vozidlá v období od 12:00 v pondelok 24. do 28. júna čiernou stužkou.

Viac k témam: Kritika, Minister vnútra SR, Otvorený list, Platy policajtov, Pracovné podmienky
Zdroj: SITA.sk – Policajní odborári kritizujú v otvorenom liste ministerstvo vnútra, dôvodom sú nedôstojné podmienky, nízke mzdy i nadčasy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií