fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľsko má prvú cyklotrasu, ktorá v noci vyžaruje svetlo

Máte tip? napíšte nám mailom

Na severe Poľska majú novú cyklotrasu s revolučným povrchom. Od všetkých ostatných sa naozaj výrazne líši. V noci totiž svetielkuje modrým svetlom.

Zhruba 150 km od poľského Gďansku sa nachádza mesto Lidzbark Warmiński. Vedľa hradu warmijských biskupov majú novú atrakciu. Prvú svetielkujúcu cyklotrasu v krajine.

Samozrejme, nejde o žiadne kúzla, ale o modernú technológiu. Zdrojom svetla je slnečný svit a špeciálny fluorescenčný materiál. Ten cez deň pohlcuje slnečné svetlo a v noci tak môže svetielkovať. Samozrejme, to samo o sebe žiadna novinka nie je. Každý mal už aspoň raz určite nejaký predmet, ktorý sa potreboval na svetle nabiť a v noci alebo v tme pekne svietil. Na tomto princípe práve funguje aj táto cyklotrasa. Dokonca podľa výskumníkov dokáže tento povrch celodenným „nabíjaním“ svetielkovať v noci až 10 hodín.

Niektorí ľudia nezabudli, a tak pripomíname, že tento projekt sa nápadne podobá na už jeden existujúci. Presnejšie holandský projekt Roosegaarde. Poliaci ale všetkých presviedčajú, že ich koncept je založený na úplne inom a originálnejšom princípe. Trošku podobný spôsob osvetlenia cyklotrás pred časom testovali aj inžinieri v Mexiku. Nečudujeme sa všaj, prečo sa tak poľský výskumníci bránia. Je predsa len lepšie povedať, že sú v niečom prví a vymysleli to práve oni. Názor na to si už samozrejme môžete urobiť sami.

Prečítajte si tiež:
Opaľovanie hore bez stráca na popularite: Vieme, čoho sa ženy boja!

Privítali by ste podobnú cyklotrasu aj na Slovensku? Pár obrázkov na prvú osvietenú cyklotrasu v Poľsku nižšie.

Zdroj: Gazeta Wyborcza
Obrázky: boredpanda.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií