fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľsko sa po skončení vojny nevráti k bežných vzťahom s Ruskom, tvrdí Duda a priznal dôležitosť americkej podpory

Putin podľa poľského prezidenta zlyháva, zastavený hrdinstvom ukrajinských vojakov a ukrajinskej spoločnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.2.2023 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda sa pri príležitosti prvého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazal, že sa v budúcnosti nevráti k bežným vzťahom s Moskvou. „Nedá sa vrátiť k situácii spred 24. februára. Nedá sa vrátiť k zvyčajným vzťahom s Ruskom!,“ zdôraznil Duda podľa spravodajského portálu CNN.

Zastavený hrdinstvom Ukrajincov

„Putin zlyháva … zastavený hrdinstvom ukrajinských vojakov a ukrajinskej spoločnosti,“ povedal v piatkovom videopríhovore a spomenul si aj na to, čo mu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 23. februára 2022, v predvečer invázie.

„Keď som sa lúčil, videl som v jeho očiach obrovské odhodlanie a odvahu. Povedal mi vtedy: „Možno sa už nikdy neuvidíme. Nikto sa tu nevzdá. Budeme bojovať až do úplného konca.“ Odpovedal som mu: „Volodymyr. Uvidíme sa ešte mnohokrát. Na Poľsko sa môžeš vždy spoľahnúť,“ opísal Duda a dodal, že Poľsko vedelo, že Ukrajina „nepadne do týždňa“, ako sa pôvodne očakávalo, pre slobodu, ktorá obe krajiny spája.

Štedrosť rodín

Duda tiež v príhovore vyzdvihol štedrosť poľských rodín, ktoré pomohli poskytnúť prístrešie miliónom ukrajinských utečencov, ktorí od začiatku vojny ušli do krajiny. „V Poľsku neboli a nie sú žiadne utečenecké tábory. Privítali sme a ďalej vítame našich hostí v našich domovoch,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:
Európska únia podporí Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe 261 miliónmi eur

Prezident zároveň priznal dôležitosť americkej podpory. „Toto všetko by nebolo možné bez silného vedenia Spojených štátov,“ povedal a dodal, že Spojené štáty sú „garantom bezpečnosti na starom kontinente“.

Viac k témam: Poľský prezident, Ukrajinský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Poľsko sa po skončení vojny nevráti k bežných vzťahom s Ruskom, tvrdí Duda a priznal dôležitosť americkej podpory © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií