fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ponožková výzva: Prečo nosíme 21. marca rozdielne ponožky?

21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Svoje sympatie a podporu ľuďom s týmto ochorením môžeme vyjadriť aj obutím ponožiek rôznych farieb či veľkostí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a krajším.

#PonožkováVýzva

V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. No zároveň sa rozšíri povedomie o tom, že práve ľudská individualita robí tento svet krásnym, pestrejším, zaujímavejším, inšpirujúcim, píše sa na ponozkovavyzva.sk.

Mimoriadnej obľube sa, ako inak, tešia aj sociálne siete, kde ľudia postujú fotky s hashtagom #ponozkovavyzva. Svoju účasť na dobrej veci môžete prejaviť aj pridaním sa do facebookovej udalosti.

Ponožkovú výzvu prijali napríklad aj moderátori z Telerána či Rádia Anténa Rock.

https://www.instagram.com/p/BvQnz0VHlr5/

Prečo práve ponožky?

Na oficiálnej stránke tejto milej výzvy sa dočítame, že „rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Namiesto dvoch ich majú až tri. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu.”

Zdroj: unsplash.sk

K zvýšeniu povedomia o Downovom syndróme chce prispieť aj dedoles.sk. Spoločnosť sa rozhodla podporiť túto myšlienku kampaňou a propagáciou Svetového dňa Downovho syndrómu na svojej stránke.

Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených syndrómov. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách v priemere u jedného zo 700 živonarodených detí. V priemere sa v rámci Slovenska narodí ročne 30 – 50 detí s Downovým syndrómom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií