Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Popoluškin komplex znie rozprávkovo, ale nie je tomu tak

Stretli ste sa už s pojmom Popoluškin komplex? Aj keď môže pripomínať rozprávku, skrýva sa za ním niečo omnoho vážnejšie a určite nie krásne.

Popoluškin komplex ako problém modernej doby

Popoluškin komplex pomenovala terapeutka z New Yorku Colette Dowling. Jednoducho môžeme povedať, že ženy sú niekedy stále vnímané ako v minulosti. Príkladom je práve Popoluška, ktorá bola v rozprávke krásna, šikovná a trápili ju zlé sestry a macocha. Klasická rozprávková zápletka však poukázala aj na skutočnosť, že hoci bola výnimočná, nevedela sama vyriešiť svoje problémy. Riešením bol až príchod princa, ktorý ju vytrhne z nešťastného života a prinesie jej do života krásu a radosť. Podobné zápletky ale nájdeme aj v ďalších rozprávkach, kde krásne dievčatá trpeli a čakali na pomoc niekoho iného.

Strach zo samostatnosti

Popoluškin komplex poukazuje na to, že mnoho ľudí sa bojí samostatnosti a je pre nich podstatne jednoduchšie, ak za nich rozhoduje niekto iný. Nezávislosť a možnosť urobiť čokoľvek, ich desí a spôsobuje nemalé problémy. Ak kvôli tomu predstierajú neschopnosť a dúfajú, že im ľudia okolo nich pomôžu. Sčasti za to môžu aj skreslené predstavy spoločnosti. Hoci sa  časy menia, niektorí ľudia stále žijú v predstave, že žena by mala čakať na svojho princa na bielom koni. Keď príde, musí sa o neho starať a opatrovať ho, lebo on ju živí a chráni pred zlým svetom. Ak si myslíte, že Popoluškin komplex trápi iba ženy, ste na omyle. Môže to znieť neuveriteľne, ale aj niektorí muži čakajú, že im niekto zorganizuje život a postará sa o ich šťastie.

Ako sa mu vyhnúť?

Popoluškin komplex je vlastne závislosťou a príčiny vzniku nie sú celkom jasné. Dedičnosť, vplyv okolia, dlhodobá odkázanosť na pomoc zo strany rodičov, alebo strata rodiča sú rizikové faktory. Bezmocnosť a odkázanie na dobrú vôľu iných len podporia vznik závislosti, a tak sa Popoluškin komplex objavuje aj dnes. Ak sa mu chce človek vyhnúť, v prvom rade si musí uvedomiť, kým vlastne je. Dôležité je poznať svoju hodnotu a pochopiť, že každý z nás má svoj osud vo vlastných rukách a dokáže veľké veci, ak bude chcieť. Nechať robiť za seba druhých môže byť príjemné a upokojujúce, ale výsledkom potom je, že človek žije život niekoho druhého, nie ten svoj.

Popoluškin komplex znie rozprávkovo, ale nie je to tak
Pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Nomofóbia je novodobá závislosť, ktorá nepostihuje len mladých

Zdroj: nytimes.com  womens-wellbeing-and-mental-health.com  exploringyourmind.com  eduworld.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií