Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Portugalský prezident vyhlásil predčasné voľby, parlament rozpustil pre korupčnú kauzu vlády rezignujúceho premiéra Costu

Vyšetrovanie zahŕňa zatknutie šéfa úradu vlády a ďalších štyroch ľudí a menuje jedného z ministrov ako podozrivého.

10.11.2023 (SITA.sk) – Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa vo štvrtok rozpustil parlament a na 10. marca vyhlásil predčasné parlamentné voľby. Urobil tak dva dni po rezignácii premiéra Antónia Costu, ktorého vládu poznačil korupčný škandál.

Premiér viedol krajinu od 2015

Svoje rozhodnutie de Sousa oznámil počas prejavu odvysielaného televíziou po stretnutí s Radou štátu – poradným orgánom, v ktorom sú bývalý politici a ďalšie známe verejné osobnosti. V stredu sa zase stretol s lídrami strán v parlamente. Prezident povedal, že Costa zostane do volieb úradujúcim premiérom.

Costa vedie Portugalsko od roku 2015 a vlani suverénne vyhral voľby. Okamžite však odstúpil po tom, čo polícia v rámci vyšetrovania korupcie vykonala v utorok rozsiahlu raziu.

Vyšetrovanie zahŕňa zatknutie šéfa úradu vlády a ďalších štyroch ľudí a menuje jedného z ministrov ako podozrivého. Costa povedal, že hoci je nevinný, nedokáže zostať na svojom poste.

Koncesie na lítiové bane

Sudca vyšetruje údajné nezákonné konanie, korupciu volených predstaviteľov a ovplyvňovanie súvisiace s koncesiami na lítiové bane v blízkosti severnej hranice Portugalska so Španielskom a plánmi na výstavbu zeleného vodíkového závodu a dátového centra v pobrežnom meste Sines na juhu krajiny.

Lítiové bane a projekty súvisiace so zeleným vodíkom sú súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorú presadzuje Európska únia.

Viac k témam: Európska zelená dohoda, lítiové bane, Parlamentné voľby v Portugalsku, Portugalský prezident
Zdroj: SITA.sk – Portugalský prezident vyhlásil predčasné voľby, parlament rozpustil pre korupčnú kauzu vlády rezignujúceho premiéra Costu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií