fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Keď sú vaše svaly dôležitejšie ako rodina a priatelia: taká je porucha vnímania vlastných svalov, ktorá neraz spôsobuje psychické problémy

Máte tip? napíšte nám mailom

Čoraz viac rozšíreným trendom je túžba byť čo najväčší a najsvalnatejší. Z lásky k športu a zlepšovaniu postavy sa však môže stať závislosť. Viete, že tento jav má názov bigorexia, teda porucha vnímania vlastných svalov?

Bigorexiu by sme mohli nazvať aj opakom anorexie. Zatiaľ, čo anorektici sa snažia, aby ich postava bola čo najchudšia a aj napriek tomu, že ju tak vníma každý, človek postihnutý touto poruchou má stále pocit, že je tučný. Bigorektici sa zas snažia byť čo najväčší, mať vyrysovanú postavu, no stále majú pocit, že nevidia dostatočné výsledky a sú „malí“, hoci ostatní vidia opak.

porucha vnímania vlastných svalov
Zdroj: pixabay.com

Porucha vnímania vlastných svalov môže prerásť do vážnych problémov

Táto závislosť je rozšírená najmä u mužov. Potrebujú byť neustále v posilňovni, sú presvedčení, že ak nemôžu z nejakého dôvodu niekoľko dní trénovať, okamžite začnú prichádzať o svaly. Naviac, aj tie, ktoré majú, považujú za nedostatočne vyvinuté.

Ešte väčším problémom poruchy však je, že nakoľko bigorektik nie je schopný objektívne vyhodnotiť svoju postavu, začne si neraz „pomáhať“ v dosahovaní vysnívanej postavy rôznymi výživovými doplnkami, ktoré majú pomôcť rastu svalov.

Prečítajte si tiež:
Priznal, že sa kvôli Rowlingovej cítil zle. Johnny Depp prerušil mlčanie

Samozrejme, niektoré doplnky sú bežnou súčasťou života nadšencov cvičenia a mnohé majú preukázateľne priaznivé účinky. Bigorektici však často siahajú aj po anabolických steoroidoch. Tie môžu spôsobiť zmenu osobnosti, agresivitu, ale aj napätie či úzkosť. Neraz tiež zapríčinia problémy s obličkami, srdcovo-cievne choroby, žalúdočné problémy alebo ťažkosti s pečeňou.

Rizikom je tiež zhoršenie vzťahov s okolím, keďže bigorektik je ochotný dať prednosť cvičeniu a zdokonaľovaniu postavy pred čímkoľvek. Môže začať zanedbávať priateľov a rodinu, ale aj prácu.

porucha vnímania vlastných svalov
Zdroj: pixabay.com

Problematické liečenie

Porucha bola oficiálne uznaná za psychické ochorenie. Často ju poznáme aj pod názvom muskulárna/svalová dysmorfia alebo aj Adonisov komplex.

Problémom je, že si ju postihnutý nechce priznať, má pocit, že sa iba snaží zdokonaľovať svoje telo. Práve preto je liečenie problematické. No jedným z príznakov, že už nejde o klasickú záľubu v cvičení môže byť fakt, že bigorektik má stres z toho, že by sa mal odhaliť niekde na verejnosti a ukázať svoje „nedokonalé“ telo.

Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré jasne značia, že ide o poruchu. Napríklad postihnutý je neustále v posilňovni s činkami, snaží sa držať diety, cvičí aj napriek chorobe a ako sme spomínali vyššie, užíva nadmerné množstvá (neraz škodlivých) suplementov, či neustále kritizuje svoju postavu.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Ľudia panikária, v obchodoch nie je toaletný papier

Bigorexiu odhalili v 90. rokoch minulého storočia. Radí sa tak k novodobým poruchám spojeným so zdravým životným štýlom, podobne ako exorexia či ortorexia. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií