fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ortorexia je novodobá psychická porucha, ktorá spôsobuje závislosť od zdravej stravy. Drastické zmeny v strave ublížili aj Djokovičovi

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj zdravé stravovanie môže prerásť do závislosti – ortorexie. Trpí ňou čoraz viac ľudí a nevyhýba sa ani najúspešnejším športovcom.

Ortorexia je novodobá psychická porucha, ktorá spôsobuje závislosť od zdravej stravy. Objavil ju v roku 1997 lekár Steven Bratman. Existujú však ohľadom nej dva názorové prúdy. Pre niektorých je to samostatná choroba, pre iných len akási odnož anorexie.

Mnohí sa však zhodujú v tom, že sa z nej časom môže vyvinúť klasická anorexia. Základným rozdielom je však to, že zatiaľ, čo anorektici sú posadnutí najmä tým, koľko vážia, ortorektici chcú v prvom rade jesť zdravo (v angličtine často označované ako clean eating – „čisté jedenie”).

Zdroj: pixabay.com

Myšlienky (len) o jedle

Jedným zo znakov ortorexie môže byť to, že ľudia premýšľajú o strave viac, ako je bežné či nutné. Nejde už o klasickú zdravú stravu. Mnohí si počítajú kalórie, snažia sa kupovať bio výrobky či jesť raw. Toto z nich ešte nerobí ortorektikov, pokiaľ majú nad životným štýlom kontrolu a uvedomujú si, že sa netočí všetko len okolo toho, čo zjedia. Ortorektici sú totiž chorobne závislí na tom, že do seba nedostanú nič, čo nie je „čisté”.

Často strávia dlhé hodiny študovaním „éčok” v jedle a nechcú dať do seba nič, čo by mohlo obsahovať pesticídy, pridaný cukor, soľ, sladidlá či dokonca lepok alebo mliečne výrobky. Všetko, čo zjedia, musí zodpovedať týmto ideálom. Dlho dopredu si plánujú, ako bude vyzerať ich jedálniček a sú ochotní obetovať aj vzťahy s inými ľuďmi, len aby dodržiavali tento svoj štandard.

Prečítajte si tiež:
Neviete čo s načatým večerom? Je tu pre Vás Pub Quiz!

Varovným signálom môže byť aj to, že ortorektici odmietajú jesť v reštaurácii, či akékoľvek jedlo, ktoré si nepripravili sami.

Zdroj: pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

Hrozivé následky

Jedným z problémov pri odhaľovaní je, že okolie si neraz povie, že je to predsa skvelé, že človek dokáže jesť  zdravo a dodržiava svoje ideály.

O to ťažšie je odhadnúť hranicu medzi zdravou stravou a chorobou. Jej následky však môžu byť pre človeka skutočne vážne. Nejde len o to, že postihnutý je značne limitovaný, čo sa týka stravovania, a tak smeruje všetky myšlienky k jedlu. Väčším problémom je, že takáto prehnaná zdravá strava môže mať, paradoxne, fatálne následky na zdravie. V najhorších prípadoch môže spôsobiť aj smrť.

Podľa portálu carolinaeatingdisorders.com môže ortorexia viesť napríklad ku problémom s rozoznávaním niektorých vecí v reálnom živote, úzkosti a stresu, sociálnej izolácii a mentálnej nestabilite, či pocitom vlastnej menejcennosti. Okrem týchto vážnych psychických porúch tiež ortorektici môžu mať horší imunitný systém, deficit niektorých výživových prvkov, osteoporózu, neplodnosť, podvýživu. Neraz dokonca ortorexia vedie k problémom so srdcom alebo zlyhaniu obličiek.

V prípade potreby je teda dôležité vyhľadať odbornú pomoc.

Zdroj: pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Najlepší tenista planéty ortorektikom

Podľa mnohých odborníkov trpí ortorexiou aj súčasná svetová tenisová jednotka Srb Novak Djokovič.

Jeden z najúspešnejších tenistov všetkých čias už pred rokmi propagoval, ako sa vzdal lepku a zmenil životosprávu. Práve to kládol za jeden z najdôležitejších faktorov, prečo sa stal tak dobrým. Vždy bol skôr chudší typ, nemal toľko svalovej hmoty ako niektorí súperi, ale vďaka tomu bol veľmi rýchly a ohybný. Od konca roku 2016 ho však trápili zdravotné problémy a po návrate sa zdalo, že už to nie je ten Djokovič, čo predtým.

Prečítajte si tiež:
Takto ste šteniatko ešte určite nevideli kýchnuť!

Bol výrazne chudší, na profesionálneho športovca mal nezvyklo málo svalov. V dlhších zápasoch sa zdalo, že je bez energie. Vždy bol povestný ako emotívny hráč, pokiaľ sa nedarilo, pôsobil niekedy až agresívne, ak sa darilo, usmieval sa a nemal problém sa hlasno povzbudzovať. Djokovič v sezóne 2017 však nič také nerobil, pôsobil, akoby mu bolo jedno, čo sa okolo neho deje. Odrazilo sa to aj na jeho výsledkoch. Po dlhých rokoch na úplnom vrchole opustil najlepšiu desiatku a neskôr dokonca aj dvadsiatku.

https://www.instagram.com/p/BxlUi95gzeD/?utm_source=ig_web_copy_link

Srb prestal jesť mäso a úplne vylúčil sacharidy a cukry. Veľké zmeny si všimli mnohí fanúšikovia a dokonca aj švajčiarsky výživový špecialista Jörg Hösli. „Na začiatku sa človek cíti silnejší, pretože bunky absorbujú omnoho viac kyslíku. Svaly ale produkujú stále menej kyseliny mliečnej. Je to pritom dôležitý zdroj energie, následky môžu byť vážne,” vysvetlil odborník na svojom profile.

V súčasnosti však Djokovič opäť pôsobí „živšie”, pribral niekoľko kilogramov a má späť aj stratenú energiu, dokonca sa v priebehu minulého roka dokázal dostať z pozícií okolo 20. miesta späť na post svetovej jednotky. Sám sa však odmietal k tejto téme vyjadrovať. Pre mnohých je však práve fenomenálny tenista symbolom toho, ako ľahko sa dá zo zdravej stravy vytvoriť závislosť.

Prečítajte si aj náš článok o exorexii – chorobnej závislosti od cvičenia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií