Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poskytnutie kazetovej munície bolo podľa Bidena „náročné rozhodnutie“, na Ukrajinu však už dorazila

Volodymyr Zelenskyj v stredu poďakoval Bidenovi za americkú vojenskú pomoc a povedal, že dodávky kontroverznej kazetovej munície pomôžu Ukrajine v boji proti Rusku.

14.7.2023 (SITA.sk) – Kazetová munícia poskytnutá Spojenými štátmi dorazila na Ukrajinu, oznámil vo štvrtok Pentagon. Jej dodanie už skôr spravodajskej televízii CNN potvrdil ukrajinský generál.

Poskytnutie kazetovej munície

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena rozhodla o poskytnutí kazetovej munície v rámci nového balíka vojenskej pomoci. Prezident sa v televízii CNN vyjadril, že poskytnutie kontroverznej a mnohými krajinami zakázanej munície bolo „náročné rozhodnutie“, ale presvedčilo ho to, že Kyjev potrebuje muníciu pre svoju protiofenzívu voči Rusku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzinárodný dohovor, ktorý zakazuje výrobu kazetovej munície a odrádza od jej používania podpísalo viac ako 120 krajín na celom svete – nie však USA, Rusko alebo Ukrajina.

Moskva aj Kyjev pritom už túto muníciu počas vojny použili a ukrajinskí oblastní predstavitelia pravidelne obviňujú ruské sily, že ju používajú na útoky proti civilistom.

Samit NATO v Litve

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu poďakoval Bidenovi za americkú vojenskú pomoc a povedal, že dodávky kontroverznej kazetovej munície pomôžu Ukrajine v boji proti Rusku.

Dvojica sa stretla počas samitu NATO v Litve, kde západné krajiny prijali nové prísľuby o dodávkach zbraní a munície na boj proti ruskej invázii.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Kazetová munícia, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Poskytnutie kazetovej munície bolo podľa Bidena „náročné rozhodnutie“, na Ukrajinu však už dorazila © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií