Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci na májovej schôdzi nebudú rozhodovať o kandidátoch na post ústavného sudcu, voľbu presunuli (video)

Zo zvolených kandidátov si jedno meno vyberie prezident SR, ktorý ho do funkcie ústavného sudcu vymenuje.

2.5.2024 (SITA.sk) – Poslanci parlamentu na májovej schôdzi nebudú rozhodovať o kandidátoch na post ústavného sudcu. Na procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD) presunuli voľbu na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa začína 11. júna.

Zo zvolených kandidátov si jedno meno vyberie prezident SR, ktorý ho do funkcie ústavného sudcu vymenuje. Keďže inaugurácia nového prezidenta sa koná 15. júna, zo zvolených kandidátov už bude zrejme vyberať nový prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD).

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/05/martina-holeckova_odrocenie-volby-ustavneho-sudcu.mp4

Kandidátmi, ktorí splnili Ústavou SR požadované podmienky na výkon funkcie sudcu ústavného súdu, boli Anton Dulak, Martina Jánošíková, Michaela Králová, Zuzana Pitoňáková a Lívia Trellová.

„Sudkyni Ústavného súdu SR Jane Laššákovej zanikla funkcia 30. septembra 2023. Národná rada SR navrhuje prezidentke dvojnásobný počet kandidátov na sudcu ústavného súdu, ktorých má vymenovať. V tomto prípade je potrebné zvoliť dvoch kandidátov,“ uvádza sa v materiáli.

Za sudcu ústavného súdu môže byť vymenovaný občan Slovenska, ktorý dosiahol vek aspoň 40 rokov, je bezúhonný, má vysokoškolské právnické vzdelanie a najmenej 15 rokov vykonával právnu prax. Jeho doterajší život a morálne vlastnosti taktiež musia byť zárukou, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne.

Viac k témam: Poslanci, Prezident SR, Rokovanie NR SR, Súdy, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: SITA.sk – Poslanci na májovej schôdzi nebudú rozhodovať o kandidátoch na post ústavného sudcu, voľbu presunuli (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií