fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci prijali Pollákovo uznesenie k vražde v Michalovciach a sú znepokojení jej zneužívaním

Parlament zároveň odsúdil akékoľvek prejavy protirómskeho rasizmu, vrátane princípu kolektívnej viny či stereotypizácie Rómov.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.2.2023 (SITA.sk) – Plénum vo štvrtok prijalo uznesenie k vražde v Michalovciach a jej zneužívaniu. Národná rada (NR) SR tak ostro odsúdila vraždu v Michalovciach na Nový rok, ktorej obeťou sa stala nevinná zdravotná sestra Erika, a zároveň tak vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým, rodine a jej blízkym.

Parlament prijatím uznesenia vyzdvihol kvalitnú prácu orgánov činných v trestnom konaní za rýchle vypátranie páchateľa. Taktiež skonštatovala, že odsúdeniahodný čin je dielom jednotlivca a nie celej komunity. Predkladateľom uznesenia je poslanec NR SR Peter Pollák (OĽaNO).

„Parlament vyslovil znepokojenie nad zneužívaním tohto odsúdeniahodného činu niektorými politikmi či extrémistami, ktorí uplatnili princíp kolektívnej viny a z tejto tragickej udalosti vo svojich nenávistných výrokoch či videách obviňujú celú rómsku komunitu s cieľom politického zisku,” uviedol poslanec.

Odsúdili prejavy protirómskeho rasizmu

Plénum zároveň odsúdilo akékoľvek prejavy protirómskeho rasizmu, vrátane princípu kolektívnej viny či stereotypizácie Rómov, ktoré sú spomenuté i v uznesení prijatom v septembri uplynulého roku.

„NR SR vtedy prijala uznesenie k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu, ktorú vypracovala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu. Uvádzajú sa tam demonštratívne a deklaratívne príklady protirómskeho rasizmu, medzi ktoré patrí aj stereotypizácia Rómov ako osôb, ktoré sa dopúšťajú kriminálneho správania, či kolektivizácia viny,” tvrdí Pollák.

Prečítajte si tiež:
Polícia v okrese Revúca odhalila tony nelegálneho odpadu, pochádza zo zahraničia

Parlament taktiež odporučil vláde SR hľadať riešenia pre kultivovanie diskusie o marginalizovaných rómskych komunitách a menšinách vo verejnom priestore.

Ďuricovo uznesenie parlament neprijal

Národná rada SR v stredu 15. februára neprijala uznesenie k brutálnej vražde ženy v Michalovciach a dlhodobej tolerancii antisociálneho správania niektorých komunít. Uznesenie do parlamentu predložil nezaradený poslanec Ondrej Ďurica (Republika). Parlament by prijatím uznesenia odsúdil vraždu z 1. januára tohto roku.

Národná rada SR by tak vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým, rodine a jej blízkym. Zároveň by vyjadrila aj uistenie všetkým poctivým a slušným občanom Slovenska, že ich bezpečnosť a životy musia byť pre štát najvyššou prioritou,” uviedol predkladateľ v návrhu.

Parlament by prijatím uznesenia skonštatoval, že vražda, ktorej sa podľa medializovaných informácií mal dopustiť mladík z miestnej osady, je vyústením dlhodobej tolerancie a nečinnosti štátnej moci voči protispoločenskému správaniu niektorých komunít.

Vraha, ktorý v prvý deň roka 2023 v Michalovciach dobodal 46-ročnú ženu, vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Zadržaný muž má 18 rokov a svoju obeť predtým nepoznal, jeho motívom boli peniaze. Žena si 1. januára o 6:30 vyberala peniaze z bankomatu, vrah ju usmrtil niekoľkými bodnými ranami.

Prečítajte si tiež:
Slovenská pošta sa zapojila do súťaže o najkrajšiu poštovú známku, môžete zahlasovať online (foto)

Viac k témam: Rasizmus, Vražda v Michalovciach
Zdroj: SITA.sk – Poslanci prijali Pollákovo uznesenie k vražde v Michalovciach a sú znepokojení jej zneužívaním © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií