fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

August ’68: Pri príležitosti 50. výročia vyjde poštová známka s motívom ikonickej fotografie

Máte tip? napíšte nám mailom

Poštovú známku s motívom známej fotografie Ladislava Bielika vydá 21. augusta 2018 Slovenská pošta.

Pri príležitosti 50. výročia augusta 1968 vychádza v emisnom rade Umenie pod názvom “Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom”.

Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

“Fotoreportér Ladislav Bielik v rozhodujúcom okamihu pohotovo stlačil spúšť. Tak vznikla ikonická fotografia, ktorá je dodnes najvýraznejším symbolom odporu občanov proti invázii armád Varšavskej zmluvy do Československa. Tá bola predlohou pre novú poštovú známku,”uviedla hovorkyňa. Podľa nej motív fotografie tvorí trojuholník medzi protestujúcim Emilom Gallom, delom tanku pripraveným vystreliť a Univerzitou Komenského v pozadí.

“Poštová známka vychádza vo forme hárčeka. Ten zobrazuje celú Bielikovu fotografiu a na poštovej známke je vyobrazená len jej centrálna časť. Známka má nominálnu hodnotu 1,80 eura a vychádza v náklade 60.000 kusov,” priblížila Macková.

známka
Zdroj: Slovenská pošta

Súčasne s poštovou známkou bude podľa nej vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou FDC (skratka anglického “first day cover” – obálka prvého dňa) s dátumom 21.8.2018 a domicilom mesta Bratislava. “Motívom prítlače FDC obálky je protestujúci Dominik Tatarka, tiež na základe predlohy dobovej fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968. Motívom FDC pečiatky je Bielikov fotoaparát značky Canon,” doplnila hovorkyňa pošty.

Prečítajte si tiež:
Záhady ľudského mozgu: Erotické videá vs. mozog

Ako ďalej informovala, na spracovanie návrhov poštovej známky Slovenská pošta oslovila známych tvorcov. Autorom grafického dizajnu hárčeka poštovej známky je akademický maliar Vladislav Rostoka. Výtvarné návrhy FDC a FDC pečiatky, ako aj rytinu hárčeka poštovej známky a FDC spracoval akademický maliar Rudolf Cigánik.

Známku vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom tlačiareň Tiskárna Hradištko v spolupráci s Poštovní tiskárnou cenin Praha.

“Slávnostné uvedenie pamätných diel k 50. výročiu odporu proti okupácii, vrátane prezentácie novoemitovanej poštovej známky, sa bude konať 21. augusta 2018. Bude to v priestoroch Univerzity Komenského v Bratislave od 10.45 h,” uzavrela Macková.

Zdroj: https://www.posta.sk/subory/39406/ts_ikonicka-fotografia-ladislava-bielika-je-motivom-novej-postovej-znamky.pdf

Foto: https://t3.aimg.sk/magaziny/7cb8a9yeQgiyqLw92kH5ow.1280~Zachytenie-tohto-momentu-je-jednou-z-najpozoruhodnej-ch-fotiek-20-storo-ia.jpg?t=LzgwMHg0NTAvc21hcnQ%3D&h=7Lvk0DJF93MKvdICz04-LQ&e=2145916800&v=2https://www3.teraz.sk/usercontent/photos/e/e/7/3-ee7eeb741e1e1b6b63ef87a5a27581804023df7b.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií