fbpx
August ’68: Pri príležitosti 50. výročia vyjde poštová známka s motívom ikonickej fotografie

August ’68: Pri príležitosti 50. výročia vyjde poštová známka s motívom ikonickej fotografie

Poštovú známku s motívom známej fotografie Ladislava Bielika vydá 21. augusta 2018 Slovenská pošta.

Pri príležitosti 50. výročia augusta 1968 vychádza v emisnom rade Umenie pod názvom “Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom”.

Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

“Fotoreportér Ladislav Bielik v rozhodujúcom okamihu pohotovo stlačil spúšť. Tak vznikla ikonická fotografia, ktorá je dodnes najvýraznejším symbolom odporu občanov proti invázii armád Varšavskej zmluvy do Československa. Tá bola predlohou pre novú poštovú známku,”uviedla hovorkyňa. Podľa nej motív fotografie tvorí trojuholník medzi protestujúcim Emilom Gallom, delom tanku pripraveným vystreliť a Univerzitou Komenského v pozadí.

“Poštová známka vychádza vo forme hárčeka. Ten zobrazuje celú Bielikovu fotografiu a na poštovej známke je vyobrazená len jej centrálna časť. Známka má nominálnu hodnotu 1,80 eura a vychádza v náklade 60.000 kusov,” priblížila Macková.

známka
Zdroj: Slovenská pošta

Súčasne s poštovou známkou bude podľa nej vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou FDC (skratka anglického “first day cover” – obálka prvého dňa) s dátumom 21.8.2018 a domicilom mesta Bratislava. “Motívom prítlače FDC obálky je protestujúci Dominik Tatarka, tiež na základe predlohy dobovej fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968. Motívom FDC pečiatky je Bielikov fotoaparát značky Canon,” doplnila hovorkyňa pošty.

Ako ďalej informovala, na spracovanie návrhov poštovej známky Slovenská pošta oslovila známych tvorcov. Autorom grafického dizajnu hárčeka poštovej známky je akademický maliar Vladislav Rostoka. Výtvarné návrhy FDC a FDC pečiatky, ako aj rytinu hárčeka poštovej známky a FDC spracoval akademický maliar Rudolf Cigánik.

Známku vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom tlačiareň Tiskárna Hradištko v spolupráci s Poštovní tiskárnou cenin Praha.

“Slávnostné uvedenie pamätných diel k 50. výročiu odporu proti okupácii, vrátane prezentácie novoemitovanej poštovej známky, sa bude konať 21. augusta 2018. Bude to v priestoroch Univerzity Komenského v Bratislave od 10.45 h,” uzavrela Macková.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Spýtaj sa vašich. Predstavujeme vám unikátny projekt pripomínajúci udalosti z Augusta '68

Zdroj: https://www.posta.sk/subory/39406/ts_ikonicka-fotografia-ladislava-bielika-je-motivom-novej-postovej-znamky.pdf

Foto: https://t3.aimg.sk/magaziny/7cb8a9yeQgiyqLw92kH5ow.1280~Zachytenie-tohto-momentu-je-jednou-z-najpozoruhodnej-ch-fotiek-20-storo-ia.jpg?t=LzgwMHg0NTAvc21hcnQ%3D&h=7Lvk0DJF93MKvdICz04-LQ&e=2145916800&v=2https://www3.teraz.sk/usercontent/photos/e/e/7/3-ee7eeb741e1e1b6b63ef87a5a27581804023df7b.jpg

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.