fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žiadna náhoda! 5 potravín, ktoré sa podobajú orgánom, na ktorré majú blahodarný účinok

Máte tip? napíšte nám mailom

Zdravá výživa je pre naše telo dôležitá. Ak netúžite stráviť dlhé hodiny študovaním, na akú časť tela je surovina vhodná, stačí, ak sa pozriete na jej vzhľad. Okrem orecha, ktorý sa nápadne podobá na ľudský mozog, sú našim orgánom podobné aj ďalšie potraviny.

5 potravín príbuzných nášmu telu

Pre zdravý organizmus sa nemusíte ihneď stať vegetariánom či vegánom. Stačí, ak do svojej stravy pridáte niekoľko druhov zeleniny a ovocia. Mnohé z nich sú cenovo dostupné a pre život takmer nevyhnutné. Reč je o grepe, banáne, hrozne, paradajke, aj domácej fazuľke.

Grep

Príroda to zaradila skutočne dokonale. Grep spolu s pomarančom má podobný „look″ ako ženské prsia, uvádza portál TvojeZdravie.sk. Okrem toho skutočne pozitívne vplýva na celkový zdravotný stav prsníkov. Výskumníci dodávajú, že je to práve vďaka látke s názvom limonoidy. Tie sú zodpovedné za to, že bránia rozrastraniu sa nebezpečných karcinogénnych buniek.

Zdravé potraviny – grap Zdroj: unsplash.com
Zdravé potraviny – grap. Zdroj: unsplash.com

Hrozno

Milovníci hrozna sa určite potešia tomu, že aj toto ovocie je pre zdravie skutočne prospešné. Strapec sa nápadne rozvetvuje, presne tak ako naše pľúca. Keďže obsahuje látku proanthokyanidín,  má pozitívne účinky v boji proti astme a rôznym alergiám.

Prečítajte si tiež:
Zuzana Čaputová: Slobodné šírenie informácií je pre demokraciu životne nevyhnutné
 Hrozno podobné pľúcam. Zdroj: unsplash.com
Hrozno podobné pľúcam. Zdroj: unsplash.com

Paradajka

Pútavá červená farba nie je pri tejto zelenine žiadnou náhodou. Všimli ste si, že keď ju prekrojíte, tak vám svojim tvarom pripomína srdce? Má mnoho častí, ktoré sú príbuzné komôrkam v srdci. Paradajka obsahuje látku s názvom lykopén, ktorá pomáha predchádzať chorobám srdca.

Paradajka ako srdce. Zdroj: unsplash.com
Paradajka ako srdce. Zdroj: unsplash.com

Banán

Veselá žltá farba ako slnko, takmer vždy dokáže vyčariť úsmev na tvári, uvádza Momkidzzone.com.  Slnečné žiarenie, ale aj banán dokáže vytvoriť lepšiu náladu. Môže za to aminokyselina, ktorá sa premieňa na serotonín, teda ľudovo nazývaný hormón šťastia. Banán teda môžete využiť ako prírodne antidepresívum v boji proti ľahšej depresii, keď jednoducho cítite, že vás prepadá smútok a negatívna nálada.

Zdravé potraviny – banán Zdroj: unsplash.com
Zdravé potraviny – banán Zdroj: unsplash.com

Fazuľa

Molybdén napomáha telu detoxikovať sa. Práve táto látka sa nachádza vo fazuľke, ktorej tvar sa podobá ľadvinám. Ak im chcete prilepšiť, poobzerajte sa po jednoduchých receptoch, v ktorých využijete práve fazuľu.

Zdravé potraviny – fazuľa Zdroj: unsplash.com
Zdravé potraviny – fazuľa Zdroj: unsplash.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií