Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potvrdené vedcami! Používanie smartfónov mení našu kostru. Z ktorej časti tela nám vyrastá ďalšia kosť?

Výskumníci potvrdili to, čo sa už dlho tušilo – zrýchlený život 21. storočia a moderných technológií sa prejavuje na najzákladnejšej antropologickej úrovni. V skelete nám rastú nové kosti. 

Pokračovanie pod reklamou

Štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports tvrdí, že intenzívne používanie smartfónov má na ľudí vplyv. Čoraz viac mladých má na zadnej strane lebky neobvyklé kostrové výbežky. 

Vedci z University of the Sunshine Coast v Austrálii uviedli, že počet mileniálov s týmito výbežkami stále rastie. A nielen počet, zväčšujú sa aj samotné mini kosti. Typicky boli dlhé zhruba 2,6 cm, ale momentálne dokážu narásť až do dĺžky 3,1 cm.

Kosť mladej generácie

Tieto kosti sú vo svete medicíny známe ako zväčšené vonkajšie tylové výbežky. Kostné projekcie vznikajú z miest, kde sa väzivo alebo šľacha pripájajú ku kosti. Vzhľadom na to, že rast výbežkov je pomerne dlhodobá záležitosť, vedci očakávali ich výskyt najmä u staršej populácie.

Prečítajte si tiež:
Zaujímavé fakty o vede, biznise, ľudskom tele či ďalších odvetví

Našli však presný opak. V štúdii s 1200 ľuďmi vo veku od 18 do 86 rokov sa zväčšené výbežky vyskytli u 33 % účastníkov, najčastejšie u mužov vo veku od 18 do 30 rokov. 

Pokračovanie pod reklamou

Predchádzajúce štúdie tiež naznačujú, že ide o relatívne nový fenomén, ktorý sa nevyskytoval u mladých dospelých počas 90. rokov.

rast kostí
Kostrový výbežok sa vyskytuje len u mladých ľudí. Zdroj: pixabay.com

Mnoho štúdií sa prikláňa k názoru, že používanie smartfónov je spojené so zlým postojom tela. Tráviť každý deň hodiny s krkom zakriveným nadol a pozerajúc na mobil má za následok zvýšené napätie na lebku. Telo reaguje tým, že si vytvorí nové kosti. 

„Vývoj výbežkov možno pripísať a vysvetliť rozsiahlym využívaním mobilných aktivít jednotlivcov všetkých vekových kategórií vrátane detí, a s tým spojeným zlým držaním tela,“ uzatvárajú autori štúdie.

Prečítajte si tiež:
Používate bezkontaktnú kartu? Dajte si pozor! Zlodeji prišli na spôsob ako vás okradnúť!

Zdroj: iflscience.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií