fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Používate tieto heslá na prihlasovanie? Hackeri ich môžu odhaliť

Vieme, že ľudia stále používajú heslá na prihlasovanie do svojich internetových účtov. Predstavuje to reálne a obrovské bezpečnostné riziko.

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosti sú taktiež na vine, keďže mnohé ponúkajú ľahko odhadnuteľné a predvolené používateľské mená a heslá. Hackeri to samozrejme vedia. Vedci z bezpečnostnej spoločnosti F-Secure ako spôsob zisťovania vzorov v kybernetických útokoch zriadili v jednotlivých krajinách tzv. honeypot servery. Niektoré najpopulárnejšie heslá na prihlasovanie, ktoré hackeri skúšali, sa zobrazujú v mnohých najhorších zoznamoch hesiel: 12345, heslo/password, admin atď.

Ďalším používaným heslom pri mnohých pokusoch o „hacking“ bolo vivx, čo je defaultná fráza pre rekordéry čínskej spoločnosti Dahua. Dve ďalšie heslá v zozname boli 1001chin a taZz@23495859, čo sú opäť predvolené továrenské nastavenia pre ďalšie zariadenia.

Ukázalo sa, že 99,9% prenosu do honeypot serverov pochádza z robotov, škodlivých softvérov a ďalších nástrojov. Tieto útoky môžu byť z ľubovoľného pripojeného zariadenia, od tradičných počítačov až po inteligentné hodinky, a dokonca aj zubné kefky IoT.

Väčšina útokov prichádza z USA, nasleduje Čína a Rusko. Vie sa však, že veľa útočníkov smeruje ataky cez proxy servery v iných štátoch, aby sa vyhli identifikácii. Čo sa týka najčastejšieho cieľa útokov, na prvom mieste je Ukrajina, druhá Čína a tretie USA.

Prečítajte si tiež:
Tieto zábery bolia! Pozri sa, čo všetko (ne)prežije Iphone7 a porovnaj to so Samsungom.

Správa je ďalšou pripomienkou pre spotrebiteľov, aby menili predvolené heslá svojich zariadení a riadili sa štandardnými bezpečnostnými opatreniami. A samozrejme: nepoužívajte jednoduché a často používané heslá na prihlasovanie!

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj F-Secure Security Magazine Forbes

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií