fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pôvod potravín bude možné sledovať cez QR kódy: Čo okrem toho zistíte?

Spotrebitelia budú mať po novom možnosť zistiť, čo sa s potravinami deje, kým sa dostanú na ich stôl. Na Slovensko sa dostal nový projekt sledovania pôvodu potravín cez QR kódy pomocou technológie Te-Food. K dôležitým informáciám o produkte sa dostanete ešte v predajni. Vďaka projektu sa okrem iného dozviete, ako bola potravina vyrobená, prepravená a kedy sa dostala do regálu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Už čoskoro budete môcť zistiť všetky dôležité informácie o potravine, ktorú chcete kúpiť. Na Slovensko prichádza nový projekt, vďaka ktorému pri kúpe potravín nebudete potrebovať nič viac, len QR kódy. Technológia Te-Food poskytne kupujúcemu informácie o ingredienciách, pôvode potraviny, certifikáte, výrobe, preprave, a dokonca aj o dátume, kedy sa produkt dostal do regálu.

Pôvod potravín nielen v obchodoch

Skvelú informáciu potvrdil Ľuboš Mudrák zo spoločnosti Food Trace, ktorá na Slovensku zastupuje riešenie Te-Food. Zmenu vysvetlil slovami, že ľudia si zaslúžia vedieť, čo presne kupujú a čo sa s potravinami dialo ešte predtým, než ich spotrebiteľ držal v ruke.

„Bezpečnosť a transparentnosť sú na prvom mieste. Informovaný zákazník je ten najefektívnejší kontrolný mechanizmus,“ prezradil Mudrák.

Dodal, že technológia sledovania pôvodu potravín sa nedotkne iba slovenských maloobchodov, ale aj hotelov, kaviarní či reštaurácií, teda HoReCa segmentu.

Pôvod potravín bude možné sledovať cez QR kódy: Čo okrem toho zistíte?
zdroj: Shutterstock

Projekt pomôže aj odborníkom

Do projektu sa ako prvá zapojila spoločnosť Labaš s predajňami Fresh a bratislavská reštaurácia Riverbank. „Rokovania sa vedú však aj s ďalšími významnými hráčmi v oblasti maloobchodu a HoReCa segmentu, výrobcami, dodávateľmi a farmármi,“ skonštatoval Mudrák. Projekt kvituje aj riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Jozef Bíreš.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné! Južnou Dakotou sa prehnala asi najkrajšia búrka, akú kto kedy natočil na video

Podľa jeho slov je projekt mimoriadne efektívny pre vykonávanie úradných kontrol, ktoré časovo zjednoduší. Naviac významne pomôže aj v prípade, že správa bude musieť sťahovať nejaký nebezpečný výrobok z potravinového reťazca. „Takže nám to veľmi pomôže. My máme enormný záujem, aby sa čím viac potravín prihlásilo do tohto systému,“ dodal Bíreš.

Pôvod potravín bude možné sledovať cez QR kódy: Čo okrem toho zistíte?
zdroj: fintek.pl

Čo sú to QR kódy a ako ich používať?

QR, teda Quick Response, je kód tvorený špeciálnym usporiadaním malých, obvykle čiernych a bielych štvorčekov. „Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri štvrtom rohu kódu slúžia na informáciu pre QR čítačku,“ vysvetlil Števo Porubský, šéfredaktor portálu TECHBOX. V spomenutých malých štvorčekoch je zakódovaná informácie, čo je princípom QR kódu.

Na to, aby ste ich dokázali prečítať, potrebujete dobrý telefón, smartfón alebo tablet. Váš telefón by mal mať tiež fotoaparát, ktorým nasnímate QR kód. Pokiaľ v mobile nemáte automaticky nainštalovanú aplikáciu na čítanie QR kódov, môžete si ju stiahnuť manuálne. „Po spustení aplikácie sa objaví akoby aplikácia fotoaparátu. Potom stačí už len ‚namieriť‘ na QR kód a aplikácia ho automaticky preloží,“ opísal Porubský.

Prečítajte si tiež:
Odborníci tvrdia, že babička zo strany matky je najdôležitejšou osobou v živote dieťaťa. Zistite, prečo je to tak
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR TECHBOX Úspešné podnikanie

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií