fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Požiare na Sibíri sú obrovské! Vidno ich až z vesmíru

Sibír už niekoľko týždňov trápia rozsiahle požiare, ktoré vznikajú v dôsledku teplého a suchého počasia. V dvoch sibírskych oblastiach je dokonca vyhlásený aj mimoriadny stav.

Máte tip? napíšte nám mailom

V najchladnejšej ruskej republike Jakutsko horí približne 230 ničivých lesných požiarov. Tie sa však vyskytujú hlavne v ťažko prístupných miestach, kde sa hasiči nevedia dostať. Požiar sa hasí prostredníctvom vrtuľníkov.

Najväčšia plocha v týchto dňoch horí asi 50 km južne od polárneho kruhu na západ od rieky Lena. Tieto požiare sú až také rozsiahle, že je ich vidieť aj z vesmíru, ako ich zachytáva satelitná snímka Sentinel-2.

Mimoriadny stav z dôvodu lesných požiarov vyhlásili v Krasnojarsku a Irkutsku, kde o život prišiel skúsený 42-ročný hasič.

V Krasnojarskom kraji horí viac ako sto ničivých požiarov. Plamene sa rozšírili aj na Čukotku a Kamčatku.

Počasie požiarom veľmi nepraje. Aj v nasledujúcich dňoch sa v týchto oblastiach počíta s vyššími teplotami bez dostatočného množstva zrážok na uhasenie lesných požiarov.

„Toto je zďaleka jeden z najhorších, ak nie najhorší rok, aký sme kedy zažili s požiarmi,“ uviedla Nikita Zimov, riaditeľka Pleistocénneho parku na severovýchode Jakutska.

st
siberiantimes.com
st
siberiantimes.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií