Poznáme dôvod, prečo máte červené oči na fotkách

Poznáme dôvod, prečo máte červené oči na fotkách

Aj napriek tomu, že sa zjednodušila technika fotenia, stále nedokáže odstrániť efekt červených očí, ktorý ničí naše krásne fotky. Tento efekt môžete odstrániť vy alebo váš fotograf až po samotnom fotení vo photoshope prípadne v inom programe na úpravu fotiek.

Zisťovali sme, čo spôsobuje tento kuriózny efekt.

V prípade, že je pri fotení objekt málo vysvietený, musí fotograf použiť na vysvietenie režim blesku. Aj kvôli nemu vojde do očí viac svetla, na ktoré poväčšine oko nestihne zareagovať prižmúrením. Silné množstvo svetla tak vstupuje do očí a osvieti ružovú sietnicu oka, od ktorej sa svetlo odrazí späť smerom k zdroji svetla. A to má za následok efekt červených očí. Stáva sa to najmä pri fotoaparátoch, ktoré majú kvôli svojím malým rozmerom blesk umiestnení blízko objektívu. Z toho vyplýva, že tento jav je tým výraznejší, čím bližšie je výbojka blesku k objektívu.


6942710-02-1475234512-650-f7484ca2ca-1-1475242023
Preklad: PUPIL- zrenička; RETINA- sietnica; CHOROID- cievovka

Takže v samej podstate je dôvod červených očí spôsobený tým, že sa pozeráme priamo na blesk fotoaparátu. Môžeme to však ľahko zmeniť a to tak, že sa tesne pred odfotením pozrieme na neďalekú žiarovku prípadne iný svetlý bod. Viacero moderných fotoaparátov a kamier má v súčasností tzv. predblesk pred záverečným bleskom, ktorý dopomôže našim očiam prispôsobiť sa na daný svetelný šok.

Zaujímavosťou je, že aj taká intenzita odrazu sa líši v závislosti od osoby. Záleží dokonca aj veľkosti sietnice a cievovky, veku a aj farby očí. Ľudia so svetlejšou pleťou a modrými alebo zelenými očami majú menej melanínu, a tak sa u nich efekt červených očí môže vyskytovať častejšie.

Takýto efekt žiariacich očí môžeme vidieť aj u zvierat. Tie však pri fotení odrážajú svetlo späť, čo spôsobuje, že ich očí vyzerajú tak, akoby svietili…

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Chrápete vy alebo váš partner? Vyskúšajte týchto 10 spôsobov, ako to zastaviť

6942610-night-monkey-1422082_960_720-1473707969-650-77e24929aa-1475242023

Zdroj: brightside.me

Google+ Linkedin

Written By :

"Rozdávaj úsmev, niet človeka, čo by na neho nebol odkázaný..." :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*