fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte Lúčanský vodopád? Táto nádhera sa nachádza neďaleko Ružomberka a vôbec k nej nevedie zložitá cesta

Máte tip? napíšte nám mailom

Jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku nájdete uprostred obce Lúčky, v kúpeľnom mestečku v Chočských vrchoch, na ceste medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom.

Aj keď sme rozlohou malá krajina, nepochybne sa máme čím chváliť. Okrem množstva horských štítov, prírodných jazier, minerálnych prameňov alebo hradov a zámkov je to aj množstvo vodopádov. Tých evidovaných máme okolo dvesto, čo je naozaj slušné číslo.

Lúčanským vodopádom presvitajúce slnečné lúče. Zdroj: ephoto.sk/Denis Veselý

V roku 1974 bol Lúčanský vodopád Ministerstvom životného prostredia vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku (NPP), pričom posledná novelizácia bola v roku 1996. Špecialitkou je, že týmto titulom sa na Slovensku môže pochváliť len 5 vodopádov:

  • Brankovský (s výškou 55 m najvyšší v Nízkych Tatrách, za NPP vyhlásený v roku 1980),
  • Kľacký (NPP od roku 1996),
  • Starohutiansky (NPP od roku 1977),
  • Lúčanský a
  • Vodopád Bystrého potoka (NPP od 1982).

Ide o veľmi špecifický vodopád. Na rozdiel od vodopádov strmo prepadávajúcich cez skalné bralá, ktoré padajúca voda spätne podomieľa a vodopád sa „posúva“ proti toku, tu to platí iba minimálne u niektorých prúdov. Intenzívna tvorba penovca rozdeľuje územie s pretekajúcou vodou na stupne, ktoré narastajú v smere toku a vytvárajú kaskády.

Prečítajte si tiež:
Miro Žbirka sa vyjadril k aktuálnej situácií na Slovensku. Jeho Protestsong musíte počuť!
Kaskády Lúčanského vodopádu. Zdroj: ephoto.sk/KLEiN

Terasy travertínových vodopádov prechádzajú od série malých polmetrových prepadov až po 13-metrový vodopád. Travertínové podložie sfarbuje vodu do jemných odtieňov bledomodrej a tyrkysovej farby a v letných mesiacoch je bazén pod vodopádom využívaný aj na kúpanie.

To je, samozrejme, na vlastnú zodpovednosť. Čo sa týka čistoty, nemusíte sa báť. Ide o veľmi čisté vody – teplice, a keďže ide o národnú prírodnú pamiatku, je len na nás, aby to tak ostalo aj naďalej.

Parkovanie je doslova pred vodopádom a trafiť k nemu je veľmi jednoduché aj pre zahraničných turistov.

Začína sa leto, vynikajúci čas na návštevu Lúčok, ich vodopádu, termálnych kúpeľov alebo trebárs túru na neďaleký Veľký Choč, zakončenú kúpaním v tomto travertínovom jazierku.

Zdroje: visitliptov.sk, FatraParkLiptov.sk, Štátny zoznam osobitne chránených častí SR

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií